İmplant Diş Bakımı Nasıl Olur?

Diş hekiminizin kalıcı dental implantınızı incelemeniz durumunda, komplikasyonlarınız varsa veya prosedür başarısız olmuşsa. Bu alışılmadık bir şey olsa da, profesyonel bir kontrolün ne zaman yapıldığını bilerek implantınızın rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Komplikasyonlar

Komplikasyonlar nadir olmakla birlikte kolayca çözülebilmelerine rağmen yine de olabilirler. Yüksek başarı oranı ile bile, diş implantı komplikasyonları şunlardır:

  • İmplant alanınız etrafındaki enfeksiyon, gevşek implant veya implant düşüyor.
  • Diş etiniz de, çene, dudak veya doğal dişlerinizde uyuşukluk, ağrı veya karıncalanmalara neden olan doku veya sinir hasarı.
  • İmplantınızın düşmesine veya bozulmasına neden olabilecek şekilde implant bölgenizdeki basınca.
  • İmplantlarınız üst çenenize yerleştirilirse, sinüs boşluklarına dokunan implantlara bağlı Sinüs problemleri.
  • Çevresel kemiğin ve sakızının bakteriyel enfeksiyon veya aşırı ısırma kuvvetleri nedeniyle iltihaplandığı peri-implantitis. Bu durum tedavi edilmezse implantınızı kaybetmenize neden olabilir.

İmplantlarınızı aldıktan ve bu sorunları önlemek için diş hekiminizi takip ettikten sonra yukarıdaki evinizde rutin bakım bakımını izlemeniz önemlidir.

Diş implantı işleminiz sırasında, diş hekiminiz çevredeki sert ve yumuşak dokuları inceler ve implantınızın etrafında biriken sert, kalsifiye yatakları temizlemek için özel aletler kullanır. İhtiyacınız olduğunda, ısırmanızı zorlaştırarak, ağır ısırma kuvvetinden kaçınmak için implantınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Kemiğiniz, implantınızın etrafında sıkıca iyileşmesi gerektiğinden, implant ameliyatınızın tüm iyileşme süreci için birkaç ay sürebilir. Dişinizin kökünde bir enfeksiyon varsa veya bir kemik greft prosedürüne ihtiyacınız varsa, bu iyileşme süresi daha uzun olabilir.

İmplant Diş Bozuklukları

Genelde titanyum metalden yapılmış olmasına rağmen, implantınızın kırılma veya bükülme ihtimali vardır. İmplantların materyal ve tasarımlarındaki gelişmeler sayesinde, bu, yıllar önce olduğu gibi bugün de gerçekleşmez. İmplantınız dişleri taşlama veya yüzüne darbe gibi aşırı dış kuvvetlere maruz kalırsa kırılabilir veya çatlayabilir.

Çoğu durumda, diş implantınız başarısız olursa, diş hekiminize hızlı bir şekilde ulaşmanız kaydıyla bunu kaydetmek mümkündür.

Diş hekiminiz, implantınızı çevreleyen dişeti dokusunu ve kemiğini oluşturabilir. Genel olarak, alanın iyileşmesine ve iyileşmesine izin vermek için implant çıkarılmalıdır. Daha sonra, diş hekiminiz alanın tekrar uygun olduğunu hissettiğinde yeni bir implant deneyebilir. Temel olarak çalışan ve implant başarı oranınızı geliştiren bir kemik grefti gerekebilir.

İmplantınız tekrar başarısız olursa, bu bir alerjinin göstergesi olabilir veya kemik yoğunluğunuz implant için yeterli olmayabilir, ancak yine de bu son derece sıra dışı olacaktır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.