Ortodontik tedavi nedir?

Ortodontik tedavi, dişlerin görünümünü ve nasıl çalıştığını iyileştirmek için dişleri düzleştirme veya hareket ettirmenin bir yoludur. Dişlerinizin, diş etlerinin ve çene eklemlerinin uzun süreli sağlığının, tüm dişleriniz üzerindeki ısırma basıncına yayılmasına yardımcı olabilir.

Neden ortodontik tedavi almalıyım?

Birçok insan kalabalık veya çarpık dişlere sahiptir. Ortodontik tedavi dişleri düzeltecek veya daha iyi bir pozisyona getirecektir. Bu, görünüşlerini ve dişlerin birlikte ısırılmalarını geliştirirken, aynı zamanda temizlemeyi kolaylaştırır.

Bazı insanlar çırpınan ve göze batmayan üst ön dişlere sahiptir. Bu ‘belirgin’ dişlerin hasar görmesi daha olasıdır, ancak ortodontik tedavi onları tekrar düzeye taşıyabilir. Ya da üst ve alt çenelerin nasıl birleştiği, dişlerin çirkin görünmesine ve yanlış bir ısırığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Ortodontik tedavi bu iki problemi de düzeltebilir.

Dişler doğru bir şekilde uyuşmadığı zaman, bu çene kaslarına zarar verebilir ve çene ve eklem problemlerine ve bazen de baş ağrısına neden olabilir. Ortodontik tedavi, daha düzgün ısırmanızı ve zorlanmayı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Hangi yaşta ortodontik tedavi almalıyım?

En iyi zaman genellikle çocukluk döneminde olur, ancak yetişkinler de ortodontik tedaviye sahip olabilirler – ve daha fazlası bunu yapıyor. Yaş, doğru diş sayısına sahip olmaktan daha az önemlidir. Çocuklarda tedaviye başlamadan önce yeterli dişin geçmesini beklemek gerekebilir.

Ortodonti kim yapar?

Diş hekiminiz ortodontik tedavi yapabilir. Veya sizi fazladan nitelikleri olan bir uzmana gönderebilirler. Uzman bir uygulamada veya bir hastane departmanında olabilir ve ortodontist olarak adlandırılabilir.

Neyi içeriyor?

En önemli şey, tam bir incelemeye sahip olmak. Bu genellikle dişlere bakmayı, diş  röntgeni çekmeyi ve dişlerin alçı modellerini yapmayı gerektirir.

Diş hekiminiz veya ortodontistiniz daha sonra hangi tedavinin mümkün olduğunu tartışacaktır. Devam etmek istediğinizden emin olduğunuzda, yeterli miktarda kalıcı dişiniz olduğunda tedavi başlayabilir.

Diş çekmek için dışarı çıkmam gerekecek mi?

Tüm kalıcı dişleriniz için yeterli alanınız olmayabilir. Eğer öyleyse, yer açmak için alınmış bazı kalıcı dişlerinizin olması gerekebilir. Diş hekiminiz bunun böyle olup olmadığını size söyleyecektir. Bazen alan başka tedavi yöntemleri kullanılarak yapılabilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Ortodontik tedavi, çoğu insanın bir “küme” dediği pek çok aletle yapılabilir.

Çıkarılabilir bir ayraç nedir?

Basit tedavi çıkarılabilir bir destekle (temizlenecek olan bir plaka) gerçekleştirilebilir. Dişleri hafif bir baskıyla hareket ettiren hassas tellere ve yaylara sahiptir.

Sabit bir ayraç nedir?

Çoğunlukla, dişlerin çıkarılabilir bir ayraç kullanabildiklerinden daha doğru yönlendirilmesi gerekir. Böylece sabit bir ayraç kullanılır. Bu, dişlere geçici olarak takılan parantez ve bantlara sahiptir. Esnek bir tel tüm braketleri birleştirir ve dişlerin hareket etmesini sağlar. Cihazı kendiniz alamazsınız, buna sabit bir cihaz denir.

Fonksiyonel bir ayraç nedir?

Bazen fonksiyonel bir ayraç kullanarak çenelerin nasıl büyüdüğünü değiştirmek mümkündür. Bu, çene kaslarınızın gücünü kullanarak çalışır ve belirli türden problemlere yardımcı olabilir.

Köşeli parantez nedir?

Sabit diş telleri her zaman metalden yapılmaz. Özellikle yetişkinler için plastik ve seramik kullanılabilir.

Başlık nedir?

Bir korsanın yanı sıra bazı insanların da başlık takması gerekir. Genellikle sadece akşamları ya da geceleri giymeniz gerekir. Eğer söylendiği şekilde giymezseniz, ön dişleriniz tedavi sonunda yapışabilir.

‘Görünmez diş telleri’ nedir?

Dişleri düzeltmek için kullanılan sert, temiz plastik ‘hizalayıcılar’ (kalıplar). Her hasta için birkaç tane özel olarak kalıplanmış, biraz farklı hizalayıcılar üretilir. Her bir set, bir diğeriyle değiştirilmeden önce iki hafta boyunca giyilir. Şeffaf plastikten üretilmiştir, bu yüzden neredeyse görünmezdirler. Bu, hiç kimsenin dişlerinizi düzeltmekte olduğunuzu bilmemesi gerektiği anlamına gelir.

En iyi sonuç için hizalayıcılar 22 ila 23 saat süreyle giyilmelidir. Dişlerinizi yemek, içmek, fırçalamak ve temizlemek için kolayca çıkarılabilirler. Bu tedaviye sahip olabilmeniz için tüm yetişkin dişlerine sahip olmanız gerekir.

Lastikler nelerdir?

Bazen hassas elastik bantlar, dişleri hareket ettirmeye yardımcı olmak için sabit bir ayrağa bağlanır. Ortodontistiniz, elastiğe ihtiyacınız varsa size söyleyecektir.

Ne kadar sürer?

Tedavi süresi sorunun ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır ve birkaç aydan iki buçuk yıla kadar bir şey alabilir. Çoğu insan bir ila iki yıl içinde tedavi edilebilir.

Dişler doğru pozisyonda olduğunda ne olur?

Tedavi bittiğinde dişler bir süre için yerinde tutulmalıdır. Buna ‘muhafaza’ dönemi denir ve dişleri yerinde tutan aletler tutucu olarak adlandırılır.

Koruyucular, yeni çıkmış dişleri yerinde tutarken, çevredeki sakız ve kemik yerleşir. Tutucular orijinal problemine bağlı olarak çıkarılabilir veya sabitlenebilir.

Acıyacak mı?

Tüm aletler ilk başta garip gelebilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Sorun ortadan kalkmazsa, ortodontist yardım için ayarlamalar yapabilir. Dişler genellikle bir küme ayarlandıktan hemen sonra rahatsızlık verir, ancak bu yerleşir.

Kaç ziyaret olacak?

Ortodontik diş tellerinin genellikle her 4 ila 6 haftada bir ayarlanması gerekir. Ortodontistiniz, braceinizin ne sıklıkla ayarlanmaya ihtiyaç duyacağını söyleyecektir.

Ne kadar başarılı olacak?

Başarı, ortodontistin becerilerine ve hastanın coşkusu ve yardımına (ve eğer hasta bir çocuksa ebeveynlere) bağlıdır. Ortodontist tarafından verilen talimatlara uymak ve onlarla yaptığınız randevulara gitmek önemlidir.

Tedavinin başarısı da hastanın bağlılığına bağlıdır. Çocuk ortodontik tedavi için hastanın ebeveyn olarak istekli olması çok önemlidir.

Ortodonti dişlerime zarar verebilir mi?

Tedavi sırasında doğru bir şekilde bakmazsanız dişleriniz zarar görebilir. Diş telleri kendilerine zarar vermez, ancak kötü temizlik ve çok fazla şekerli yiyecek ve içecek dişlerinizde kalıcı hasara neden olabilir. Parantezler, teller ve diş telleri, yiyecekleri tuzağa düşürür ve her zamankinden daha fazla plağa neden olabilir. Bu yüzden dişlerinizi ve cihazınızı çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekir.

Ortodontik çalışma kalıcı mıdır?

Retansiyondan sonra bile, küçük diş hareketlerinin yaşam boyunca gerçekleşmesi normaldir. Böylece kalıcı bir garanti verilemez. Bununla birlikte, dişlerin daha fazla tedaviye gereksinim duyması için değişmesi alışılmadık bir durumdur.

Ortodontik tedavi almak için nasıl giderim?

Yapmanız gereken ilk şey kendi diş takımınızı ziyaret etmek ve onların tavsiyelerini almaktır. Diş hekiminiz tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını bilir ve gerekli düzenlemeleri yapar.

Diş tellerimi ve dişlerimi nasıl önemserim?

Ortodontik tedavi görürken dişlerinizin dişlerini kontrol ettirmeniz önemlidir. Ayrıca dişlerinize ve ağzınıza fazladan dikkat etmelisiniz:

  • Dişlerinizi her gün, dişlerinizi olabildiğince temizleyin. Diş telleri hassastır ve kırılmamaları için dikkatlice temizlemeniz gerekir. Diş hekiminiz, kullandığınız cihaza bağlı olarak kullanacağınız özel teknikleri size gösterecektir.
  • Ne kadar sık ​​şekerli yiyecek ve içecek aldığınızı azaltın. Şeker ve alkolsüz içecekler içeren aperatif ve içeceklerden kaçının. Ayrıca, yapışkan ve sert yiyecekler bileğinize zarar verebilir.
  • Dişlerini en son gece ve en az bir kez gün boyunca fırçalayın. Gerekirse bir gargara kullanın. Diş hekiminiz, kullanmanız için daha güçlü bir florürlü diş macunu veya belki de bir florür jeli veya ağız durulama önerebilir .

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.