Diş implantı ne kadar sürer? Bir diş implantının ömrünün 25 yıl veya daha fazla olduğunu duymuş olabilirsiniz, ki bu doğru bir şekilde baktığınız sürece doğrudur. Diş implantlarının sonsuza kadar sürüp sürmeyeceği, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlerden etkilenir:

  • Her gün altı ayda bir diş hekimine baktığınız gibi, günlük diş ipi ve diş fırçalama gibi diş implantlarına ne kadar iyi bakarsınız?
  • Kalem uçları veya kalemleri gibi aşırı sert maddeleri çiğnemekten veya ısırmaktan kaçının ve işlerinizi dişlerinizle açmayın.
  • Diş hekiminizin diş implantınızı yerleştirmekte ne kadar becerikli olduğunu. Uzmanlar osseointegrasyonun ilerlemesini ve çene kemiğinizin implantı tamamen emdiğini değerlendirmeyi bilir.
  • Yaşam tarzınız ve genel sağlık.

Bir Kemik Aşılama Prosedürüne İhtiyacım Varsa Dişlerim İmplant Nasıl Olur?

Diş implantları alan insanların yüzde 10’undan azı, çene kemiğinin kuvvetini ve yoğunluğunu arttırmak için minimal invaziv kemik greftlerine ihtiyaç duyar. Çene kemiği yoğunluğunun kaybı genellikle travma, enfeksiyonlar, hastalıklar veya diş kaybına bağlıdır. Kemik grefti, çene kemiği sağlığını iyileştirmek için ideal bir yöntemdir, böylece diş implantının kalıcılığının tadını çıkarabilirsiniz.

Dental implantlar için dört çeşit kemik grefti vardır:

  • Otojen Greftler:  Bu, en popüler kemik greftleme tekniğidir ve kemiklerin kemik iliği bakımından zengin olduğu ve bol miktarda kemik hücresi sağlayabildiği kalçadan küçük kemik greftlerinin çıkarılmasını içerir.
  • Allogreft:  Kendi vücudunuzdaki kemikleri kullanmak yerine, allogreftler kemik greftleri sağlamak için insan donörlerine güvenir.
  • Ksenogreftler:  Bu kemik grefti insan kaynağından değil, bir hayvandan, genellikle bir inekten kaynaklanır. Kemik kompozisyonunuz ve anatominiz ile tamamen uyumludur.
  • Alloplastik Kemik Greftleri: Doğal kemik elemanlarını kullanmak yerine, alloplastik greftler, emilebilir veya emilemeyen  sentetik, kalsiyum fosfat greftlerdir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.