Ağız kanseri nedir?

Çoğu insan, akciğerler veya göğüsler gibi vücudun bazı kısımlarını etkileyen kanseri duymuştur. Bununla birlikte, hastalık ağzın dudak, dil, yanaklar ve boğazı etkileyebileceği ağızda ortaya çıkabilir.

Kim ağız kanserinden etkilenebilir?

Kendi dişleri olsun ya da olmasın, herkes ağız kanserinden etkilenebilir. Ağız kanserleri, 40 yaşın üzerinde, özellikle de erkeklerde daha yaygındır. Bununla birlikte, araştırmalar, genç hastalarda ve kadınlarda ağız kanserinin daha yaygın hale geldiğini göstermiştir. Dünya çapında her yıl 640.000’den fazla ağız kanseri vakası vardır ve en yaygın on birinci kanserdir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 43.000 vaka vardır.

Bazı ülkelerde, örneğin Hindistan’da tütün çiğnemesi gibi problemler nedeniyle risk artmaktadır ve bu oranlar daha yüksektir. İngiltere’de her yıl ortalama olarak yaklaşık 7,800 yeni ağız kanseri vakası bulunmaktadır. Yeni ağız kanseri vakalarının sayısı artmakta olup, İngiltere’de son on yılda sadece yarıdan fazla artmıştır.

İnsanlar ağız kanserinden ölürler mi?

Evet. İngiltere’de 2.300’den fazla kişi her yıl ağız kanserinden ölmektedir. Kanser yeterince erken teşhis edildiyse, bu ölümlerin çoğu önlenebilirdi. Öyle olduğu gibi, ağız kanseri olan kişilerin, serviks kanseri veya melanom deri kanserine sahip olanlardan daha fazla ölme olasılığı daha yüksektir.

Ağız kanserine ne sebep olabilir?

Çoğu ağız kanseri vakası tütün ve alkole bağlı. Sigara, puro ve pipo tütünü, dünyanın birçok bölgesinde tütün kullanımının ana formlarıdır. Bununla birlikte, çiğneme tütün , betel quid, gutkha ve paan bazı kültürlerde geleneksel alışkanlıklar özellikle tehlikelidir.

Alkol ağız kanseri riskini artırır ve tütün ve alkol bir araya getirildiğinde risk daha da fazladır.

Güneş ışığına aşırı maruz kalma da dudak kanseri riskini artırabilir.

Birçok yeni rapor ağız kanserini insan papilloma virüsü (HPV) ile ilişkilendirmiştir. HPV servikal kanserin ana nedenidir ve cildin nemli bölgelerini çizen cildi etkiler.

HPV, oral seks yoluyla yayılabilir ve araştırmalar, HPV’nin kısa süre sonra, sigara içmenin ve ağız kanserinin ana nedenlerinden biri olarak içilebileceğini düşündürmektedir.

Güvenli seks yapmak ve sahip olduğunuz ortakların sayısını sınırlamak HPV alma şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Birçok insan hayatları boyunca HPV alır ve birçokları için sorun yaratmaz.

Hem kızlar hem de erkekler için şimdi HPV aşıları var. Rahim ağzı kanseri ile savaşmak için geliştirildi, ancak ağız kanseri oranlarını azaltmaya da yardımcı olacaklardır. Bu aşılar, cinsel aktivite başlamadan önce 12 ila 13 yaşlarında verilmektedir.

Ağız kanseri belirtileri nelerdir?

Ağız kanseri, farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve ağız, dil ve dudakların tüm kısımlarını etkileyebilir. Ağız kanseri, normal olarak iyileşmeyen ağrısız bir ağız ülseri olarak görünebilir . Ağızda beyaz veya kırmızı bir yama da kansere dönüşebilir. Ağzınızdaki veya çene bölgenizdeki alışılmadık topaklar ve kalıcı ses kısıklığından haberdar olun. Bu bölgeler üç hafta içinde iyileşmezse, diş hekiminizi veya doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir. Emin değilseniz, yine de bir kontrol için gidin.

Ağız kanseri nasıl erken teşhis edilebilir?

Ağız kanseri, genel bir ağız muayenesi sırasında diş hekiminiz tarafından erken aşamalarında fark edilebilir. Ağız kanseri erken teşhis edilirse, o zaman tedavi şansı iyidir. Ağız kanseri olan çoğu insan diş hekimine veya doktora çok geç gelir.

Evde yapabileceğim bir şey var mı?

Ağzınızda neler olup bittiğini bilin. Kendinizi düzenli olarak inceleyin. Üç hafta içinde iyileşmeyen ülserler, olağandışı kırmızı veya beyaz lekeler, boynunuzdaki veya çene bölgenizdeki topaklar veya sürekli ses kısıklığı, diş hekiminizin veya doktorunuzun sizi muayene etmesini istemenin nedenleridir. Muhtemelen ciddi bir yanlışlık yoktur ama erken teşhis hayatınızı kurtarabilir.

Ağzın tam kontrolünde neler var?

Ağzınızın içi ve diliniz küçük bir ayna yardımıyla incelenecektir. Muayene ayrıca boynunuza ve çenenizin altına bakacaktır. Diş hekimleri bu muayeneyi rutin bir diş muayenesinin bir parçası olarak yürüteceklerdir. Unutmayın, dişhekimi ekibiniz ağzınızın parçalarını kolayca göremeyeceğiniz kısımlar görebilir.

Dişçim bir sorun bulursa ne olur?

Alışılmadık bir şey bulurlarsa, sizi hastanede bir danışmana yönlendireceklerdir, bu da ağzınızın ve boğazınızın kapsamlı bir incelemesini gerçekleştirecektir. Hücrelerin küçük bir örneği alandan (biyopsi) toplanabilir ve bu hücreler neyin yanlış olduğunu görmek için mikroskop altında incelenir.

Sonra ne olur?

Hücreler kanserli ise, daha fazla test yapılacaktır. Bunlar genel sağlık kontrollerini, kan testlerini, x-ışınlarını veya taramayı içerebilir . Bu testler hangi tedavinin gerekli olduğuna karar verecektir.

Ağız kanseri tedavi edilebilir mi?

Ağız kanseri erken tespit edilirse, tam bir tedavi şansı iyidir ve alan veya ülser ne kadar küçük olursa tedavi şansı o kadar artar. Ancak, çok fazla insan çok geç geliyor çünkü düzenli ağız muayeneleri yok.

Ağzımın sağlıklı kaldığından nasıl emin olabilirim?

Sigara içmeyi bırakın ve içtiğiniz alkol miktarını azaltın.

Günde en az beş porsiyon meyve ve sebze ile dengeli ve sağlıklı beslenin. Bu, diğer birçok kansere karşı da korumaya yardımcı olabilir.

Diş hekiminizi tavsiye ettikleri sıklıkta düzenli olarak ziyaret edin.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.