agiz-kokusu

agiz-kokusu

Kötü nefes alıp vermediğimi nasıl anlarım?

Çok sayıda küçük işaret, kötü bir nefes aldığınızı gösterebilir. Konuşmaya başladığınızda senden kaçan insanları fark ettin mi? İnsanları öpüşürken yanağını açar mı?

Kötü nefes aldığınızı düşünüyorsanız, yapabileceğiniz basit bir test var. Sadece bileğinizin içini yala ve kokla – eğer koku kötüyse, nefesinizin de çok iyi olduğundan emin olabilirsiniz.

Ya da, size karşı dürüst olmak için çok iyi bir arkadaşa sorun; ama gerçek bir arkadaş olduklarından emin ol.

agiz_kokusu_nedenleri
agiz_kokusu_nedenleri

Kötü nefese ne sebep olur?

Kötü nefes çok yaygın bir sorundur ve birçok farklı neden vardır. Kalıcı kötü nefes genellikle dişlerinizi, diş etlerinizi ve dilinizi kaplayan bakterilerin saldığı kokulu gazlardan kaynaklanır. Ayrıca, dişler arasında ve dil üzerinde yakalanan yiyecek parçaları çürür ve bazen hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Sarımsak, kahve ve soğanlar gibi güçlü yiyecekler problemi ekleyebilir. Bu nedenle, dişlerinizi doğru ve düzenli olarak fırçalamak çok önemlidir. Bu nefesinizin kokusunu taze tutmaya yardımcı olur.

Dişlerimiz ve diş etlerimizdeki (‘plak’ denilen) bakteriler de diş eti hastalığına ve diş çürümesine neden olur . Sakız hastalığının uyarı işaretlerinden biri, ağzınızda her zaman kötü nefeste veya kötü bir tada sahip olmanızdır. Yine, diş hekiminiz düzenli check-up’larınız sırasında sorunu görüp tedavi edebilir. Sorunlar daha erken bulunursa, tedavi ne kadar etkili olur.

Kötü nefeslere başka ne sebep olur?

Kötü nefes de bazı tıbbi sorunlardan kaynaklanabilir. “ Ağız kuruluğu ” (kserostomi), ağzınızın daha az tükürük ürettiği anlamına gelen bir durumdur. Bu, bakterilerin ağzınızda birikmesine neden olur ve bu da ağız kokusuna yol açar. Ağız kuruluğu bazı ilaçlardan, tükürük bezi problemlerinden veya burnunuz yerine ağzınızdan sürekli olarak nefes aldığından kaynaklanabilir. Yaşlı insanlar daha az tükürük üretebilir ve bu da başka sorunlara neden olabilir.

Ağız kuruluğunuz varsa, diş hekiminiz yapay bir tükürük ürünü önerebilir veya reçete edebilir. Ya da sorunla uğraşmanın başka yollarını önerebilirler.

agiz-kokusu
agiz-kokusu

Diğer tıbbi durumlar kötü nefeslere neden olabilir mi?

Kötü nefese neden olan diğer tıbbi durumlar arasında boğaz, burun veya akciğerlerde enfeksiyonlar; sinüzit; bronşit; diyabet; veya karaciğer veya böbrek problemleri. Diş hekiminiz ağzınızın sağlıklı olduğunu tespit ederse, kötü nefesinizin sebebini öğrenmek için aile doktorunuza veya bir uzmana yönlendirilirsiniz.

Sigara içmek kötü nefese neden olabilir mi?

Evet. Tütün kendi türünde kötü nefese neden olur. Bu durumda tek cevap sigarayı bırakmaktır. Nefes alma kokusunun yanı sıra sigara içmek lekelenmeye ve tat kaybına neden olur ve diş etlerini tahriş eder. Sigara içen kişilerin dişeti hastalığından muzdarip olma olasılıkları daha yüksektir ve ağız, akciğer kanseri ve kalp hastalıkları kanseri gelişme riski daha yüksektir. Sigara içmeyi bırakma konusunda yardım için diş hekiminize, eczacınıza veya sağlık uzmanınıza danışın. Sigara içmeyi bırakıyorsanız ve hala nefeste nefes alıyorsanız, diş hekiminizi veya doktorunuzu tavsiye için görmelisiniz.

Dişçim nasıl yardımcı olabilir?

Ağzınız kötü ise, ağzınızı temiz ve taze tutmak için bir rutine ihtiyacınız olacaktır. Düzenli kontroller, diş hekiminizin dişleriniz arasında plağın tutulduğu yerlere dikkat etmesini sağlayacaktır. Diş hekiminiz ulaşılması zor olan tüm alanları temizleyebilecek. Aynı zamanda dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemenin en iyi yolunu gösterecek ve diliniz de dahil olmak üzere eksik olabilecek bölgeleri göstereceklerdir.

Kötü nefesi önleyebilir miyim?

Nefesinizi taze tutmak için, diş eti hastalığından kurtulmanız ve ağzınızı temiz ve taze tutmanız gerekir. Ağrınız varsa, yediğiniz tüm yiyeceklerin günlüklerini tutmayı ve aldığınız ilaçları listelemeyi deneyin. Bu günlükleri dişçinize, sorunu çözmenin yollarını önerebilecek olan bir kişi alın.

  • Dişlerinizi ve diş etlerinizi gece boyunca en az bir kez ve gün içinde en az bir kez de florürlü diş macunu ile fırçalayın.
  • Dilinizi de fırçalamayı veya dil kazıyıcı kullanmayı unutmayın. Ne kadar sık ​​şekerli yiyecek ve içecek aldığınızı azaltın.
  • Diş hekiminizi tavsiye ettikleri sıklıkta düzenli olarak ziyaret edin.
  • Dişleriniz arasında “interdental” fırça veya diş ipi ile en az günde bir kez temizleyin – tek başına fırçalamak sadece diş yüzeyinizin yaklaşık yüzde 60’ını temizler. Dişleriniz arasında temizlemek için satın alabileceğiniz başka ürünler var.
  • Bir gargara kullanın – bazılarınız nefesini kötü koklayan bakteri öldüren antibakteriyel maddeler içerir.

Ağız kokusunun temelde daha ciddi bir problemi kapsamadığından emin olmak için ağız kokusu çekmeye devam ederseniz diş hekiminizi ziyaret edin. Chew şekersiz sakız – bu ağzını üretmek tükürük yardımcı olur ve kurumasını durdurur. Ağız kuruluğu ağız kokusuna yol açabilir.

Gargara yardım eder mi?

Sadece kötü nefesi gizlemek için bir gargara kullanmamalısınız. Yani, her zaman bir gargara kullandığınızı fark ederseniz, diş hekiminizle konuşun. Kötü nefes ve diş eti hastalığını önlemek için özel olarak formüle edilmiş birçok gargara vardır. Klorheksidin içeren ve sakız hastalığı için önerilen bazı gargaralar, uzun süre kullanıldıklarında diş lekelerine neden olabilirler. Üreticinin talimatlarını okumak veya bunları nasıl kullanacağınızı sormak önemlidir.

Takma dişler takarsam kötü nefesi nasıl önleyebilirim?

Protezlerinizi temizlemek doğal dişlerinizi temizlemek kadar önemlidir . Protez bitleri protezlerin ve klipslerin kenarlarına takılabilir ve bunları iyice temizlemezseniz yiyecek çürür.

Protezlerinizi temizlemek için ayrı bir diş fırçası bulundurmalısınız. Genel kural: fırça, ıslatın ve tekrar fırçalayın. Protezlerinizi düşürdüğünüzde bir kasenin üzerine temizleyin. Protezlerinizi, herhangi bir yiyecek parçasını çıkarmaya yardımcı olmak için, ıslatmadan önce fırçalayın.

Protezleri kısa bir süre için uzman bir temizleyicide ıslatın ve protezleri tekrar fırçalayın. Onları doğal dişlerini fırçalayacakmış gibi fırçala.

Dişetlerine uygun yüzey dahil olmak üzere, protezlerin tüm yüzeylerini temizlediğinizden emin olun. Eğer leke veya kireç biriktiğini fark ederseniz, diş hekiminiz tarafından takma dişlerinizi temizleyin. Çoğu diş hekimi, küçük bir ila orta kafa diş fırçasını veya bir tane alabilirseniz özel bir takma diş fırçasını önermektedir.

Kötü bir nefesi olan birine nasıl söyleyebilirim?

Muhtemelen hepimiz kötü nefesi olan birisini tanıyoruz, ama çok az insan sorunu tartışacak kadar cesur hissediyor. Belli ki, birilerinin kötü nefesine sahip olduklarını söylemek çok hassas bir meseledir.

Her zaman onlar rahatsız veya utanılacak ve bir daha asla sizinle konuşamayan olma riski vardır! Ancak, her zaman kötü nefesin herhangi bir sorundan kaynaklanabileceğini unutmamak gerekir. Kişi kötü nefesi olduğunu bilirse, ona neden olan şeyle başa çıkabilir.

Ağrının zaten tedavi edilmekte olan tıbbi bir durumdan kaynaklanabileceğinden, eşleri veya bir aile üyesi ile konuşmayı deneyebilirsiniz.

Kişinin onu görebileceği bir broşür bırakmak isteyebilirsiniz.

1 thought on “Ağız Kokusu Kötü Nefes Nedir Nasıl Önlenir?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.