AĞIZ KORUYUCULARI

Spor yaparken gülüşünüzü korumak, diş telleriniz olduğunda önemlidir. Ağızlıklar diş ve diş etlerini yaralanmaya karşı korur. Basketbol, ​​boks, hokey, futbol, ​​jimnastik, lakros, dövüş sanatları, racquetball, ragbi, atletizm, kaykay, kayak ve snowboard, paraşütle atlama, futbol, ​​sörf, voleybol, su topu, halter veya güreş müsabakalarına katılırsanız Amerikan Ortodontistler Birliği tarafından bir ağızlık takmanız tavsiye edilir.

Ağız koruyucusu türleri

Doğru ağız korumasını seçmek önemlidir. Üç temel ağızlık türü vardır: önceden hazırlanmış ağızlık, “kaynat ve ısırılmış” ağızlıklı ağızlık ve ortodontistinizden yapılan özel yapım bir ağız koruyucu. Bir ağızlık seçerken, yırtılmaya karşı dayanıklı, rahat ve ağzı iyi bir şekilde takılmış, temiz tutması kolay ve nefes almanızı engelleyemediğinizden emin olun.

Özel yapım ağız koruyucuları, ortodontistiniz tarafından ağız yaralanmalarına karşı optimum koruma sağlamak için özel olarak tasarlanırken, önceden üretilmiş ağız koruyucular ve kaynayan ağız korumaları çoğu spor mağazasında satın alınabilir. Diş telleri veya bir tutucu kullanıyorsanız, temas sporları sırasında bir ağızlık takmanız zorunludur. Doktorunuz size bir ağız koruyucusunun nasıl düzgün giyileceğini ve gülüşünüzü korumak için doğru ağız korumasının nasıl seçileceğini gösterebilir.

Ağzınızın bakımı

Bir tutucuya, diş tellerine veya diğer özel diş cihazlarına benzer şekilde, eski ağız koruyucunuzu yenisiyle değiştirmenin ne zaman olduğunu bilmenin yanı sıra, ağzınızı doğru bir şekilde saklayarak ve temiz tuttuğunuzda da dikkat etmeniz önemlidir. Ağzınızı temiz tutmanız ve doğru şekilde kullanmanız için birkaç basit yol vardır:

  • Her kullanımdan sonra diş fırçası ve diş macunu ile hafifçe fırçalayın.
  • Ağzınızı koruyucu bir durumda saklayın.
  • Ağzınızı güneşte veya sıcak suda bırakmayın çünkü eritebilir veya deforme olabilir.
  • Her yeni spor sezonunun başında ağzınızı değiştirin. Aşınmış ve artık düzgün bir şekilde uymadığını fark ederseniz, ağzınızı değiştirmelisiniz.
  • Ağızlık ile bir tutucu takmayın. Diş teli takıyorsanız, diş hekiminiz dişlerinizi ve diş tellerinizi korumak için bir ağız koruyucu tasarlamaya yardımcı olacaktır.
  • Ağzınızı çiğnemeyin veya kesmeyin. Ağızlıklar farklı şekil ve boyutlarda gelir; Diş hekiminize sizin için en uygun olanı sorun.
  • Diş hekiminizi her diş muayenesine getirin, böylece diş hekiminiz hala iyi durumda olduğundan emin olmak için kontrol edebilir!

Sporla ilgili ağız ve çene yaralanmaları, sporcular tarafından meydana gelen en yaygın yaralanmalardan bazılarıdır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.