dis-bakimi

dis-bakimi

Dişlerim neden bu kadar önemli?

Dişleriniz ağzınızda bulundukları yere bağlı olarak şekil ve boyut olarak değişir. Bu farklılıklar dişlerin birçok farklı iş yapmasını sağlar. Dişler, yiyecekleri çiğneyip sindirmemize yardım eder. Konuşmamıza ve farklı sesleri net bir şekilde telaffuz etmemize yardımcı oluyorlar. Son olarak, dişler yüzümüze şekil vermeye yardımcı olur. Sağlıklı bir gülümseme harika bir varlık olabilir; ve bu çok önemli olduğu için dişlerinize mümkün olan en iyi bakımı vermek mantıklıdır.

Ne yanlış gidebilir?

Diş çürüğü ağrılı olabilir ve dolgulara, kronlara veya kakmalara yol açabilir. Diş çürümesi tedavi edilmezse, dişin siniri enfekte olabilir ve ölür ve bu da apse olabilir. Bu daha sonra kök kanal tedavisine  veya dişin çıkarılmasına ihtiyaç duyabilir   . Dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için evde iyi bir rutine devam etmeniz çok önemlidir. Diş eti hastalığı  yaygındır ve tedavi edilmezse dişlerin etrafında kemik kaybına neden olabilir. Bazı durumlarda, gevşek dişlere ve dişlerin kaybolmasına neden olabilir. Diş eti hastalığı önlenebilir. Düzenli temizlik seansları ve kontrolleri ile tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir ve daha fazla problem önlenebilir. Eğer dişler kaybolursa, boşlukları köprü ,  protez  veya  implant ile doldurmak gerekebilir.

Dişlerimi ve diş etlerimı nasıl sağlıklı tutarım?

Ağzınızı temiz ve sağlıklı bir şekilde almak ve bu şekilde tutmak kolaydır. Basit bir rutin, diş problemlerinin çoğunu önlemeye yardımcı olabilir:

 • dişlerini son günlerde ve gün boyunca en az bir kez florürlü diş macunu ile fırçalamak
 • fırçalamadan sonra tükürün ve durulamayın, böylece florür dişlerinizde daha uzun süre kalır
 • En az günde bir kez ‘diş arası’ fırça veya diş ipi ile dişler arasında temizlik
 • iyi beslenme alışkanlıkları – şekerli yiyecekler ve içecekler daha az sıklıkta
 • düzenli diş muayeneleri.

Çoğu insan düzenli olarak fırçalamasına rağmen, çoğu dişleri arasında temizlemez ve bazı kişilerde düzenli diş muayeneleri yoktur. Günlük rutininizde birkaç küçük değişiklik uzun vadede büyük bir fark yaratabilir. Diş hekiminiz dişlerinizde birikimi ortadan kaldırabilir ve zaten ortaya çıkan diş eti hastalıklarını tedavi edebilir. Ama günlük diş bakımı size kalmış ve ana silahlar diş fırçası, diş macunu ve diş temizliği (dişleriniz arasında temizlik).

dis-bakimi-yapma
dis-bakimi-yapma

Plak nedir?

Plak, dişlerinizde sürekli olarak oluşan ince, yapışkan bir bakteri tabakasıdır.

Plak bozunmasına nasıl sebep olur?

Şeker ve nişasta içeren yiyecekleri yediğinizde, plaktaki bakteriler diş minesine saldıran asitler üretirler. Plakanın yapışkanlığı, bu asitleri dişlerinizle temas halinde tutar. Sürekli asit saldırısından sonra, diş mine bir delik veya oyuk oluşturarak bozulur.

Plak sakız hastalığına neden olabilir?

Eğer plak fırçalanarak çıkarılmazsa, ‘calculus’ denen bir şeye dönüşebilir – bunun için bir başka isim ‘tartar’. Diş taşı dişeti çizgisi yakınında oluştuğundan, altındaki plak, diş etlerinin tahriş olmasına ve iltihaplanmalarına neden olan zararlı zehirler salgılar.

Diş etleri dişlerden çekilmeye başlar ve boşluklar enfekte olur. Eğer sakız hastalığı derhal tedavi edilmezse, dişleri destekleyen kemik tahrip olur ve sağlıklı dişler gevşeyip dökülebilir. Ciddi sakız hastalığı dişlerin düşmesine ve değiştirilmesi gerektiğine neden olabilir.

Dişeti hastalığını nasıl önleyebilirim?

Dişlerin etrafından gelen plak ve yiyecek parçalarını çıkarmak önemlidir, çünkü diş etleriniz kızarır ve şişirilir ve enfekte olur. Dişlerinize plak bırakırsanız, diş hekimi tarafından kolayca çıkarılabilen tartar haline gelebilir. Düzenli randevularınızı devam ettirmek önemlidir, böylece dişleriniz ihtiyacınız olduğunda tam bir temizlik yapabilirler.

agiz-ve-dis-bakimi-nasil-yapilir
agiz-ve-dis-bakimi-nasil-yapilir

Diş eti hastalığım olup olmadığını nasıl anlarım?

Dişeti destekleyen kemiğe zarar vermesine rağmen sakız hastalığı genellikle ağrısızdır. Diş eti hastalığı (diş eti iltihabı) genellikle dişlerinizi fırçalarken veya temizlerken kanayan kırmızı, şişmiş diş etleri olarak kendini gösterir. Birçok insan diş etlerinin kanaması olduğunu fark ettiklerinde ve daha yavaşça fırçalandıklarında veya tamamen durduklarında endişelidirler.

Aslında, sakız hastalığına karşı mücadele ederseniz düzenli ve iyice temizlemeye devam etmeniz önemlidir. Kanama birkaç gün içinde ortadan kalkmazsa, diş hekiminize tavsiye istemek için bakın.

Hangi tip diş fırçasını kullanmalıyım?

Diş hekiminiz size uygun bir diş fırçası önerebilecek. Bununla birlikte, yetişkinler küçük ila orta ölçekli bir fırça kafasını seçmelidir. Bu yumuşaktan orta, çok püsküllü, yuvarlak uçlu naylon kıllara veya ‘filamentlere’ sahip olmalıdır. Başın ağzın her yerine ulaşacak kadar küçük olması gerekir: özellikle ağzın arkasına ulaşması zor olabilir. Çocukların daha küçük fırçalar kullanması gerekir, ancak aynı tipte filamentler vardır.

Artık daha özel diş fırçaları satın alabilirsiniz. Örneğin, hassas dişleri olan insanlar artık daha yumuşak kıllı fırçalar kullanabilir. Çarpık veya düzensiz dişleri olan insanlar için daha küçük başlı diş fırçaları da vardır. Bazı insanlar diş fırçasını tutmayı zor bulmaktadırlar, örneğin Parkinson hastalığı veya fiziksel bir sakatlığı olduğu için. Artık, kullanımı daha kolay hale getirmek için büyük saplara ve açılı kafalara sahip diş fırçaları var.

Elektrikli diş fırçaları nasıl çalışır?

Bir fırçanın fırçayı doğru bir şekilde konumlandırmanız gerekmesine rağmen, kullanıcı tarafından çok az hareket gerektiren çok miktarda temizleme hareketi sağlayan titreşimli döner veya titreşimli bir kafa vardır.

Fırçalama neden önemlidir?

Dişleriniz arasında günlük fırçalama ve temizlik önemlidir çünkü plakayı çıkarır. Plak çıkarılmazsa, geride kalan yiyeceklerin bitlerini besleyerek diş çürümesine  ve diş eti hastalığına neden olur  .

Elektrikli veya ‘güç’ diş fırçaları nasıl çalışır?

Bir fırçanın fırçayı doğru bir şekilde konumlandırmanız gerekmesine rağmen, kullanıcı tarafından çok az hareket gerektiren çok miktarda temizleme hareketi sağlayan titreşimli döner veya titreşimli bir kafa vardır.

Elektrikli diş fırçaları daha iyi temizlenir mi?

Testler, güç diş fırçalarının plak çıkarmada daha etkili olduğunu göstermiştir. Her iki yönde de dönen kafaları olanlar (‘salınan’ başlıklar) en etkili olanlardır. Herkes bir güç fırçasını kullanabilir. Özellikle, normal bir diş fırçası kullanmanın onları tamamen temizlemesine izin vermediğini düşünen engelli veya yaşlı insanlar gibi, kol veya el ile sınırlı hareket halinde olan kişiler için özellikle yararlıdır.

Güç fırçaları, çocuklar için daha iyi olabilir çünkü güç fırçasının kullanıldığı yenilik nedeniyle düzenli olarak fırçalama olasılığı daha yüksektir. Bir güç fırçasından faydalanıp faydalanmayacağınızı öğrenmek için diş hekiminizle fikri tartışın.

Nasıl fırçalamalıyım?

Fırçalama, yiyecek ve içecek parçalarını dişlerin iç, dış ve ısırma yüzeylerinden temizler.

İşte plak kaldırmanın bir yolu – sizin için en uygun diş takımınızla görüşün:

 • Diş fırçanızın başını dişlerinize yerleştirin, ardından kıl uçlarını dişetinize karşı 45 derecelik bir açıyla yatırın. Fırçayı, her dişin tüm yüzeylerinde birkaç kez küçük dairesel hareketlerle hareket ettirin.
 • Her dişin dış yüzeyini fırçalayın, üst ve alt kılları dişetinize doğru açılı tutun.
 • Bunu tekrar yapın, ancak tüm dişlerinizdeki iç yüzeylerde.
 • Ön dişlerinizin iç yüzeylerini temizlemek için, fırçayı dikey olarak eğin ve fırçanın ön kısmı ile birkaç küçük, dairesel vuruş yapın.
 • Dişlerin ısırma yüzeylerini fırçalayın.
 • Solunumunuzu ferahlatmak ve bakterileri çıkararak ağzınızı temizlemek için dilinizi fırçalayın.

Dişlerimi ne sıklıkta fırçalamalıyım?

Florürlü diş macunu ile gece boyunca en az bir kez ve gün içinde en az bir kez iyice fırçalayın. Eğer fırçalamadan sonra düzenli olarak rahatsızlık veya kanamalar devam ederse, diş hekiminizi görmelisiniz.

Tüm plakayı çıkardığımdan nasıl anlarım?

Plağı, pamuk tomurcuğu ile dişlerinize boyayabilen özel boya ile boyayabilir veya özel ifşa edici tabletleri kullanabilirsiniz. Bunları diş hekiminizden veya eczaneden alabilirsiniz.

Leke zararsızdır ve daha iyi fırçalamaya ihtiyaç duyan ağzınızın herhangi bir alanını gösterecektir. Özellikle dişlerinizin ve diş etlerinizin nerede buluştuğuna bakın. Daha fazla fırçalama lekeli plağı çıkaracaktır.

Diş fırçamı ne sıklıkla değiştirmeliyim?

Yıpranmış diş fırçaları dişlerinizi düzgün bir şekilde temizleyemez ve diş etlerine zarar verebilir. Diş fırçanızı her iki üç ayda bir ya da filamentler yıpranırsa daha erken değiştirmek önemlidir. Kıllar yayıldığında, düzgün temizlemezler.

dis-macunlari
dis-macunlari

Florürlü diş macunu kullanmalı mıyım?

Evet. Florid  , yetişkinlerde ve çocuklarda diş çürümelerini azaltabilecek dişlerin güçlendirilmesine ve korunmasına yardımcı olur.

Üç yaşına kadar olan tüm çocuklar, 1000 ppm’den (milyonda bir parça) az miktarda florürlü bir diş macunu sürün. Üç yaşından sonra, 1350 ppm ila 1500 ppm içeren bezelye büyüklüğünde bir diş macunu kullanmaları gerekir.

Bazı çocuk diş macunları sadece yetişkin diş macunlarının sahip olduğu yaklaşık yarım florür içerir. Dişler için sadece sınırlı koruma sağlarlar. Çocuklarınız 7 yaşın altındaysa, dişlerini fırçalarken ve diş macununu yutmamak için onlara dikkat etmelisiniz.

Ne tür diş macunu kullanmalıyım?

Normal aile diş macunlarının yanı sıra, birçok özel diş macunu vardır. Bunlar tartar birikimi olan insanlar için tartar kontrolü ve hassas dişlere sahip insanlar için çeşitli diş macunları içerir. ‘Total care’ diş macunları, diş eti hastalığına karşı savaşmaya, nefesi ferahlatmaya ve plak birikimini azaltmaya yardımcı olan terkip maddelerini içerir. ‘Beyazlatıcı’ diş macunları, dişlerinizin doğal rengini düzeltmeye yardımcı olmak için lekeleri gidermede iyidir, ancak dişlerin doğal rengini değiştirmek için yeterince güçlü değildir.

Bazı çocuk diş macunları sadece yetişkin diş macunlarının sahip olduğu yaklaşık yarım florür içerir. Dişler için sadece sınırlı koruma sağlarlar. Çocuklarınız 7 yaşın altındaysa, dişlerini fırçalarken onları kontrol etmelisiniz. Diş macununu yutmamayı ve fırçaladıktan sonra durulamamayı, durulamamayı, teşvik etmemelerini sağlayın.

Temiz ve sağlıklı bir ağza sahip olmak için doğru diş bakım ürünlerini kullanmanız gerekir. Diş hekiminizden, hangi seçeneklerin olduğunu ve önerilerini bildirmelerini isteyin.

Ne kadar diş macunu kullanmalıyım?

Fırçanızın kafasını diş macununda tutmanıza gerek yoktur. Üç yaşın altındaki çocuklar bir yayma kullanmalı ve üç yaşından büyük çocuklar, bezelye büyüklüğünde bir diş macunu. Fırçalamadan sonra tükürmeyi unutmayın ve durulamayın, böylece florür dişlerinizde daha uzun süre kalır.

Dişlerimin arasında temizlerken diş etlerim akar mı?

Diş etleriniz, dişleriniz arasında temizlediğiniz ilk birkaç gün boyunca kan akabilir veya ağrılı olabilir. Bu plak bozulduğunda ve ağzınızın sağlığı düzeldiğinde durmalıdır. Kanama durmazsa, diş takımına söyleyin. Doğru bir şekilde temizlememeniz veya dişlerinizin ve diş etleriniz diş hekiminiz tarafından daha kapsamlı bir temizliğe ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Dişlerimi nasıl temizlemeliyim?

Dişleriniz arasında ‘diş arası’ fırça veya diş ipi ile temizleyebilirsiniz. Dişleriniz arasındaki temizlik diş ve diş eti aralığınızın arasından ve diş fırçanızın altından yiyecek ve yiyecek parçalarını çıkarır. Diş arası fırçaları diş ipi kullanırken veya kullanırken, düzenli bir desene dikkat edin ve dişleri kaçırmamaya dikkat edin. Aynaya bakmaya yardımcı olur.

Son dişlerinin sırtlarını unutma. Kronların, köprülerin veya implantların kenarlarının etrafından temizlenmesi de çok önemlidir. Dişler arasında en az günde bir kez temizlemelisiniz. Diş hekiminiz, dişleriniz arasında düzgün bir şekilde nasıl temizlendiğinizi gösterebilir.

İnterdental

İnterdental fırçalar çeşitli boyutlarda gelir. Diş hekiminize veya hijyenistinize, ağzınız için doğru boyutları göstermesini istemeniz yararlı olabilir.

İnterdental fırçayı baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında tutun. Fırçayı dişleriniz arasındaki boşluğa yavaşça yerleştirin. Fırça kafasını boşluktan zorlamayın. Fırça yayar ya da bükülürse o zaman çok büyüktür – bu alan için daha küçük bir fırça kafasına ihtiyacınız olacaktır.

diş ipi

 • Diş ipi yaklaşık 45 santimetre (18 inç) uzakta kırın ve her elin bir parmağını yaklaşık olarak sarın.
 • Diş ipini başparmaklarınız ile önekler arasında sıkıca tutun ve aralarında yaklaşık bir inçlik bir diş ipi bulundurun ve hiç gevşeme bırakmayın. Dişleriniz arasındaki ipi ilerletmek için hafif bir ‘sallanma’ hareketini kullanın. Diş ipini sarsmayın veya diş ipini diş etlerine sokmayın.
 • Diş ipi dişeti çikletinize ulaştığında, direnç hissedene kadar bir dişe karşı C şeklini eğin.
 • Diş ipini dişe karşı tutun. Diş tarafını yavaşça kazıyın, diş ipini diş etinden uzağa doğru hareket ettirin. Bir sonraki dişin kenarı boyunca boşluğun diğer tarafında tekrarlayın.
 • Son dişinin arkasını unutma.
 • Diş ipi kullanırken, düzenli bir kalıbı tutun. En baştan başlayın ve soldan sağa doğru çalışın, ardından aşağıya doğru hareket ettirin ve tekrar soldan sağa doğru çalışın. Bu sayede dişleri kaçırmanız daha az olasıdır.

Oral irrigatorlar faydalı mı?

Oral irrigatorlar, dişlerin etrafındaki plak ve yiyecek parçalarını çıkarmak için bir su akışı veya su jeti kullanırlar. Özellikle ortodontik bir cihaz (‘brace’) veya temizlenmesi zor olan sabit bir köprü ya da interdental fırçalar ya da diş ipi kullanmakta zorlanırsanız özellikle yararlı olabilirler.

Bir gargara kullanmalı mıyım?

Bir florür gargara diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olabilir. Diş hekiminiz plak kontrolüne ve diş eti hastalığını azaltmaya yardımcı olacak bir antibakteriyel gargara önerebilir. Nefes almak için ağız kokusunu düzenli olarak kullandığınızı fark ederseniz, diş hekiminizi görünüz, çünkü   ağız kokusu  sağlıksız dişlerin ve diş etlerinin veya genel sağlık durumunun bir göstergesi olabilir.

Diyetim yardım edebilir mi?

Birçok insan diyetinizde çürümeye neden olan yüksek bir şeker olduğunu düşünür, ancak bu doğru değildir. Diyetinizde ne sıklıkta şeker vardır, miktarlara değil, sorunlara neden olur. Ağzınız için bir saat kadar yemek yemekten ve şeker içmekten kaynaklanan asidi iptal etmek gerekir. Bu süre zarfında dişleriniz bu asitten etkilenir. Bu nedenle, sadece yemek saatlerinde şekerli yiyecek ve içeceklerle saldırı sayısını sınırlamak önemlidir.  Yemeklerden veya atıştırmalıklardan sonra şekersiz sakızve içme suyunun çiğnenmesi de asidi daha çabuk iptal edebilir.

Çürüme neden olduğu gibi, şekerli gazlı içecekler, meyve suları, spor içecekleri ve şarap da asidik olabilir – bu da diş erozyonuna neden olabilir  . Bu, yiyeceklerdeki ve içeceklerdeki asit yavaş yavaş dişin sert emaye kaplamasını yıprattığı zamandır. Bu dişin hassas olmasına neden olabilir.

Takma dişlerimi nasıl temizlemeliyim?

Protezlerinizi temizlemek doğal dişlerinizi temizlemek kadar önemlidir. Gıda, protezlerin ve klipslerin kenarlarına takılabilir ve bunları iyice temizlemezseniz yiyecekler çürür.

Protezlerinizi temizlemek için ayrı bir diş fırçası bulundurmalısınız. Genel kural: fırça, ıslatın ve tekrar fırçalayın. Protezlerinizi düşürdüğünüzde bir kasenin üzerine temizleyin. Protezlerinizi, herhangi bir yiyecek parçasını çıkarmaya yardımcı olmak için, ıslatmadan önce fırçalayın. Protezleri kısa bir süre için uzman bir temizleyicide ıslatın ve protezleri tekrar fırçalayın. Onları doğal dişlerin gibi fırçala.

Dişetlerine uygun yüzey dahil olmak üzere, protezlerin tüm yüzeylerini temizlediğinizden emin olun. Eğer leke veya kireç biriktiğini fark ederseniz, diş hekiminiz tarafından takma dişlerinizi temizleyin. Çoğu diş hekimi hala küçük ve orta başlı bir diş fırçasını önerir.

İmplantlarım var, özel bir şey yapmak zorunda mıyım?

Diş hekiminiz veya oral cerrahınız, ameliyattan sonra implantlarınızı nasıl kullanacağınızı söyleyecektir. Sakız hastalıklarını ve olası enfeksiyonları önlemek için düzenli ve temiz bir şekilde temizlemeniz çok önemlidir. Diş hekiminizin veya oral cerrahınızın size verdiği talimatları izleyin.

Diş hekimi ekibini neden düzenli olarak ziyaret etmeliyim?

Olduğunda onları tedavi etmek yerine sorunları önlemek her zaman daha iyidir. Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret ederseniz daha az tedaviye ihtiyacınız olacak ve herhangi bir problemi daha erken teşhis edecek, herhangi bir tedaviyi daha kolaylaştıracaktır.

1 thought on “Diş Bakımı İpuçları: Dişlerin Önemi, Ağız ve Diş Sağlığı

 1. Diş bakımım için sürekli yeni birşeyler bakıyorum bu diş beyazlatma jellerinin ilerleyen günlerde bir zararı olur mu

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.