dis-curugu-asamalari

dis-curugu-asamalari

Diş çürüğü nedir?

Diş çürümesi, bir dişin mine ve dentini, şeker içeren herhangi bir şey yedikten veya sarhoş ettikten sonra asit saldırısı ile yumuşadığında meydana gelir. Zamanla, asit dişte bir boşluk (delik) yapar. ‘Diş çürüğü’ diş çürümesi ile aynıdır ve ‘diş çürüğü’ olarak da bilinir.

Diş çürümesine ne sebep olur?

Diş çürümesi, dişin mine ve dentini yavaş yavaş eriten plak asitlerinden kaynaklanır. Çürük dişlerinize zarar verir ve dişin doldurulması, hatta doldurulmasına neden olabilir.

Emaye nedir?

Emaye dişin sert, koruyucu dış kaplamasıdır ve vücudun en zor kısmıdır. Sinir ve kan damarları içermez ve ağrıya duyarlı değildir.

Dentin nedir?

Dentin, dişin çoğunu oluşturan, emaye altında yer alır ve ağrıya karşı çok hassas olabilir. Dentin dişin orta ‘pulpu’ kapsar.

Hamuru nedir?

Pulpa, kan damarlarını ve sinirleri içeren ve dişin ortasında bulunan yumuşak bir dokudur.

Plak nedir?

Plak, dişlerinizi oluşturmaya devam eden ince, yapışkan bir filmdir. Birçok bakteri türü içerir.

Dişlerim neden çürüyor?

Çürüme, yiyecek ve içeceklerin içindeki şekerin, asit oluşturan asitli plaklarla bakteri ile reaksiyona girmesiyle olur. Şeker içeren her şeyi yediğinizde veya içtiğinizde, bu asitler dişlere saldırarak, emayeyi yumuşatmaya ve eritmeye başlar. Saldırılar, tükürüğünüzdeki doğal tuzlar, emayenin “yeniden mineralize edilmesine” ve tekrar sertleşmesine neden olmadan, yemekten veya içtikten sonra bir saat sürebilir. Sadece zararlı olan şekerler değil: diğer karbonhidratlı yiyecekler ve içecekler plak ve form asitleri ile reaksiyona girer. (Bunlar ‘fermente edilebilir’ karbonhidratlardır: örneğin işlenmiş gıdalardaki ‘gizli şekerler’, meyve ve pişmiş nişastalardaki gibi doğal şekerler).

Her zaman malzemeleri kontrol edin. Genelde adı ‘ose’ olan bir şey şekerdir, örneğin: sükroz, maltoz ve benzeri.

Yemekler arasında şekerli veya asidik atıştırmalık ve içeceklerin bulunması çürük riskini artırabilir çünkü dişleriniz sürekli saldırı altındadır ve iyileşme zamanı yoktur. Bu nedenle, gün boyunca şekerli içecekler ya da şekerli içecekler yudumlamamak önemlidir.

Diş çürümesi belirtileri nelerdir?

Diş çürümesinin erken dönemlerinde hiçbir belirti yoktur, ancak diş hekiminiz dişlerinizi incelediğinde veya röntgen çekerken erken safhalarında bir oyuğu fark edebilir. Bu nedenle diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmelisiniz, çünkü küçük çürükler tedavi edilmek için gelişmiş çürüme oranından daha kolaydır.

Boşluğum varsa ne olur?

Boşluk dentin dokusuna ulaştığında, özellikle tatlı yiyecekler ve içecekler ve asitli veya sıcak yiyecekler olduğunda dişiniz hassas hale gelebilir.

Çürük diş fırçasının yanına yaklaştıkça diş ağrısından muzdarip olabilirsiniz. Diş ağrısı, sıcak veya tatlı yiyeceklerle getirilirse, bu sadece birkaç saniye sürebilir. Çürük diş fırçasına yaklaştıkça ağrı daha uzun sürebilir ve ağrıyı kontrol etmek için ağrı kesiciler – parasetamol veya ibuprofen – gerekebilir. Diş ölürken diş takımınızı hemen ziyaret etmelisiniz ve tedavi edilmezse diş apsesi geliştirebilirsiniz.

Erken tedavi edilmezse ne olur?

Diş ağrısı, diş takımınızı hemen ziyaret etmeniz gereken bir işarettir, çünkü bir şeylerin yanlış olduğuna dair bir uyarıdır. Eğer bir şey yapmazsanız, bu genellikle daha da kötüleşir ve aksi halde kurtarılmış olabilecek bir dişi kaybedebilirsiniz.

diş-çürüğü
diş-çürüğü

Dişlerimin hangi bölgelerinin çürümesi daha olası?

Dişlerin ısırma yüzeyleri ve dişler arasındaki yüzeyler büyük olasılıkla çürümektedir, çünkü bu alanlarda gıda ve plak sıkışabilir. Ancak dişin herhangi bir kısmı risk altında olabilir.

Hangi tedaviye ihtiyacım olacak?

Çürüme çok ciddi değilse, diş ekibi tüm çürümeyi giderecek ve dişi bir dolgu ile tamir edecektir. Bazen dişin ortasındaki sinir hasar görebilir. Eğer öyleyse, diş hekimi , sinirleri kaldırarak kök kanal tedavisini gerçekleştirmeli ve daha sonra dişi bir dolgu veya taç ile tamir etmelidir . Dişin tamir edilemeyecek kadar çürümüş olması durumunda diş hekimi dişi dışarı çıkarmak zorunda kalabilir.

Her zaman bir doldurmaya ihtiyacım olacak mı?

Hayır. Çürüğün erken aşamalarında, diş hekiminiz bölgeye bir florür cila uygulayabilir. Bu daha fazla çürümeyi engelleyebilir ve dişin ‘yeniden mineralize edilmesine’ yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diş hekiminizin önerdiği temizlik rutininin, bozunmayı önlemek için florürlü bir diş macunu kullanarak yapılması önemlidir.

Dişlerimi çürümeye karşı korumak için yapabileceğim bir şey var mı?

Yetişkin molar dişlerin (arka dişler) her biri göründüğü gibi ve diş çürümezse , dişi korumak için bir  “ çukur ve fissür macunu” kullanılabilir. Dolgu macunu, diş yüzeyindeki tüm küçük çatlakları dolduran ve temizlenmesi daha kolay olan düz bir yüzey oluşturan plastik bir kaplamadır. Eğer dişler çürümez ise yetişkinler de bu tedaviye sahip olabilirler. Diş hekiminiz bunun sizin için doğru olup olmadığını tartışacaktır. Çocuklar ayrıca yılda iki kez dişlerine boyanmış verniklere de sahip olabilirler ve bu da çürüme olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Çürümeyi önlemek için ne yapabilirim?

Diş çürümesini önlemenin en iyi yolu dişlerinizi gece boyunca en son olanı ve gün içinde en az bir kez florürlü diş macunu ile fırçalamaktır. Dişlerin iç, dış ve ısırma yüzeylerini fırçaladığınızdan emin olun. ‘İnterdental’ fırçalar veya diş ipi veya bant kullanarak, dişler arasında ve dişetiyle buluştuğu yerde plak ve yiyecekleri çıkarmaya da yardımcı olur. Bunlar sıradan bir diş fırçasının ulaşamadığı alanlar.

Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Diş hekiminizi tavsiye ettikleri sıklıkta düzenli olarak ziyaret edin. Şekerli ve asidik yiyecekler ve içecekler daha az sıklıkta tüketin. Dişlerinizin asitlerden saldırıya uğrama sayısını sınırlamak için öğünler arasında aperatifler kullanmayın.

Bir yemekten sonra yirmi dakika kadar şekersiz sakız çiğnemek , ağzınızın daha fazla tükürük üretmesine yardımcı olabilir ve bu da oluşmuş asitleri yok etmeye yardımcı olur.

Diş hekim ve hijyenistim çürümeyi nasıl önleyebilir?

Diş hekiminiz, temizlik yaparken en çok dikkat etmeniz gereken alanları size gösterecektir. Aynı zamanda, diş fırçaları veya diş ipi ile dişlerinizi doğru şekilde nasıl fırçalayıp temizleyeceğinizi de göstereceklerdir.

2 thoughts on “Diş Çürüğü Nedir? Diş Çürümesine Ne Sebep Olur? Belirtileri Nelerdir?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.