DİŞ ÇÜRÜĞÜ

Diş çürümesine ağızdaki plak bakterileri neden olur. Çürük, ağızdaki bakteriler belirli gıdalardaki karbonhidratlar (şekerler ve nişastalar) üzerinde bir asit oluşturmak için beslendiğinde ortaya çıkar. Bu asit, diş minesinde (dişin dış yüzeyi), çukur alanlara ve deliklere neden olur. 

Plak bakterilerini etkin bir şekilde yok etmeksizin, bozunma olasılığını artırabilir ve artırabilir. Bozunma tersine çevrilemez, ancak önlenebilir.

Önleme – ne yapabilirsin

  • Florürlü diş macunu ile günde iki kez fırçalayın . Yatmadan önce fırçalamak özellikle önemlidir.
  • İyi dengelenmiş bir diyet yiyin. Şekerli yiyecek ve içeceklerin yanı sıra gün içinde kaç kez yemek yediğinizi sınırlayın . 
  • Dişler arasındaki plakayı çıkarmak için günlük olarak diş ipi kullanın. Tek başına fırçalamak sadece diş yüzeyinin üçte ikisini temizler.
  • Dişçinizi ziyaret edin. Düzenli profesyonel temizlik ve diş muayeneleri . Diş hekiminiz hastalığın erken belirtilerini belirlemek için eğitilir ve düzenli diş muayeneleri sayesinde ağzınızı izler ve hastalığın ilerlemesini önlemek ve / veya durdurmak için sizinle birlikte çalışır.  

Diş çürüğü nedir?

Dişleriniz insan vücudundaki en güçlü maddelerden biridir, ama zarar görecek bağışık değildir. Diş çürüğü (diş çürüğü olarak da bilinir), dişte oluşan boşluklar olarak adlandırılan küçük deliklerden kaynaklanan bir durumdur. Diş çürümesi aşamalarında meydana gelir, ancak diş kaybını önlemek için hala erken tedavi edilmelidir.

Diş çürümesi ne tür problemlere neden olabilir?

Diş çürüğü sadece boşluklar anlamına gelmez, aynı zamanda ağrıya, enfeksiyona (veya apseye) neden olabilir, çiğnemeyi zorlaştırabilir, diş çekilmesine veya kök kanalına, kötü nefese ve nihayetinde pahalı tedaviye yol açabilir .

Diş çürüğü nasıl olur?

Plak bakterileri, asit dönüştürerek, yemek karbonhidrat ya da içecek besleme asit oluşturan bir kaviteye yol açabilir diş minesi çözünen boşluğun daha derin hale gelir  boşluğu emaye için temel destek azaltarak diş aracılığıyla yayılır emaye kırılgan hale gelir ve kırıklar.

It Sadece şimdi diş çürümesi yaşadığının farkına varabilirsin, çünkü diş çipurabilir ve acı çekmeye başlayabilirsin. (Diş çürüğü her zaman herhangi bir semptom vermez ve herhangi bir sorunun farkında olmadan önce çok büyük hasarlar meydana gelebilir.) Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek, bu sorunları erken bir aşamada ele alabilmeniz anlamına gelir.

Tedavi edilmediği takdirde diş çürüğü dişin içindeki hamurlara yayılacaktır. Pulpa bulaşırsa, bir apse gelişebilir ve bu da enfeksiyona ve önemli rahatsızlığa neden olabilir.

1 thought on “Diş Çürüğü

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.