Ağız korumaları üzerine giyilen kaplamaları olan dişlerin ve çoğunlukla korumak için kullanılan diş taşlama dişlerden ve spor sırasında hasardan.

Üç çeşit ağız koruyucu vardır:

  1. Stok ağız koruyucularıhazırlanır ve kullanıma hazırdır. Ucuzdurlar ve çoğu spor mağazasında ve mağazalarda satın alınabilirler. Ancak, uyumlarını ayarlamak için çok az şey yapılabilir, hantaldırlar, nefes alırlar ve zor konuşurlar ve çok az koruma sağlarlar ya da hiç koruma sağlarlar. Diş hekimleri kullanımlarını önermezler.
  1. Boil ve ısırık ağız koruyucuları da birçok spor malzemeleri mağazasından satın alınabilir ve stok ağız koruyucularından daha iyi bir uyum sunabilir. “Kızartma ve ısırık” ağız koruyucu termoplastik malzemeden yapılır. Yumuşatmak için sıcak suya yerleştirilir, sonra ağız içine yerleştirilir ve parmak ve dil basıncı kullanılarak dişlerin etrafında şekillendirilir .
  2. Özel olarak takılan ağız koruyucuları , diş hekiminizin talimatlarına göre diş hekimliğinde veya profesyonel bir laboratuarda ayrı ayrı tasarlanmış ve üretilmiştir. Birincisi, diş hekiminiz dişleriniz üzerinde bir izlenim bırakacak ve daha sonra özel bir malzeme kullanılarak modelin üzerine bir ağız koruyucu dökülecektir. Özel malzemenin kullanımından dolayı ve fazladan zaman ve çalışma nedeniyle, bu özel yapım ağız koruyucu diğer tiplerden daha pahalıdır, ancak en rahat ve korumayı sağlar.

Genel olarak ağız koruyucuları sadece üst dişlerinizi örter, ancak bazı durumlarda (alt çenenizde diş telleri veya başka bir sabit diş cihazı kullanıyorsanız) diş hekiminiz de alt dişler için bir ağız koruyucu yapar. Diş hekiminiz sizin için en iyi ağız koruyucusunu önerebilir. Etkili bir ağız koruyucu rahat olmalı, yırtılmaya karşı dayanıklı olmalı, dayanıklı ve kolay temizlenmeli ve nefesinizi veya konuşmanızı kısıtlamamalıdır.

Dişlerinizi gece öğütüyorsanız, dişlerin zarar görmesini önlemek için, ağızısırması plakası veya ısırık ateli olarak adlandırılan özel bir ağız koruma tipi diş cihazı oluşturulabilir .

Ağız Koruyucuya Kimlerin İhtiyacı Var?

Ağız korumaları, futbol, ​​boks, futbol, ​​buz hokeyi, basketbol, ​​lakros ve çim hokeyi gibi sporlarla uğraşan herkes ve çocuklar tarafından kullanılmalıdır. Bununla birlikte, dokunma- yan sporlara (örneğin, jimnastik) ve herhangi bir eğlence aktivitesine (örneğin kaykay, dağ bisikleti) katılanlar bile, ağızda yaralanma riskine yol açabilecek koruyucu bir ağız koruyucusu kullanmanın yararı olacaktır.

Geceleri dişlerini öğüten yetişkinler ve çocuklar, gece hasarı önlemek için gece ısırması plakası veya ısırık ateli olmalıdır.

Spor yaparken Neden Ağız Koruyucu Kullanmalı?

Kazalar herhangi bir fiziksel aktivite sırasında meydana gelebileceğinden , spor sırasında ağız koruyucu kullanmanın avantajı, ağzınızın dudak, dil ve yumuşak dokularına ağızdan kaynaklanan yaralanma riskini sınırlandırmaya yardımcı olmasıdır. Ağız koruyucuları ayrıca, yontulmuş veya kırılmış dişlerden, bir dişe sinir hasarından ve hatta diş kaybından kaçmanıza yardımcı olur.

Diş teli takarsam bir ağız koruyucu takabilir miyim?

Evet. Yüzdeki bir yaralanma, diş tellerine veya diğer sabit cihazlara zarar verebileceğinden, uygun şekilde takılmış bir ağız koruyucu, diş telleri takan veya sabit köprü çalışması yapan kişiler için özellikle önemli olabilir. Diş hekiminiz veya ortodontistiniz, benzersiz ağız çalışmalarınız için en iyi korumayı sağlayacak ağız koruyucusunu belirleyebilir. Önemli bir hatırlatma: Herhangi bir temas sporu sırasında veya ağzınızı yaralama riskine sokan herhangi bir eğlence aktivitesi sırasında ortodontik koruyucuları veya başka çıkarılabilir cihazları kullanmayın.

Ağız Koruyucu için Nasıl Bakım Yaparım?

Ağzınızın muhafazasına dikkat etmek için:

  • Ağız koruyucunuzu soğuk suyla veya ağızla çalkalayın, her kullanımdan önce ve sonra durulayın ya da yumuşak bir sabun ve diş fırçası ile temizleyin .
  • Ağızlık koruyucusunu serin, sabunlu suda yıkayın ve iyice durulayın.
  • Saklamak veya taşımak için ağız korumasını sağlam, delikli bir kaba yerleştirin. Bu, hava sirkülasyonuna izin verir ve hasarı önlemeye yardımcı olur. Ağız koruyucu akrilik ise, temiz su içerisinde saklayın.
  • Şeklini deforme etmeyi en aza indirmek için ağız koruyucusunu sıcak su, sıcak yüzeyler veya doğrudan güneş ışığı gibi yüksek sıcaklıklardan koruyun.
  • Bazen genel aşınma için ağız korumasını kontrol edin. İçinde delik veya yırtıklar varsa veya gevşerse veya rahatsızlık verirse, değiştirin.
  • Diş hekiminizi muayene ettirmek için her zaman düzenli olarak planlanmış diş hekimine ağız koruyucusunu getirin.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.