Orijinal olarak sunulan tam zirkonyum restorasyonları, opak, renksiz ve çok hafif özelliklerinden ötürü estetik olarak kabul edilememiştir. Ancak bugüne kadar kayda değer gelişmeler kaydedilmiştir (Şekil 2). Halihazırda, zirkonyum’un sayısız renklerinin mevcudiyeti ve daha fazla saydamlığın geliştirilmesi de dahil olmak üzere, tam zirkonya restorasyonlarında birçok değişiklik yapılmaktadır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, tam zirkonyum diş ve sabit protezlerin estetik özelliklerinin, (porselen-kaynaşmış-metali) restorasyonları rakip ve potansiyel olarak aşacağını tahmin edebiliyoruz.

Bununla birlikte, şu anda mevcut olan monolitik lityum estetik açıdan üstün özellikleri nedeniyle, ağzın ön kısmı için tam zirkonya tek kronları üzerinde lityum disilikat öneririm.

Lityum disilikat restorasyonları bugün diş hekimliğinde en estetik restorasyonlar arasında yer almaktadır (Şekil 3). Bu restorasyonlar doğal dişlerin estetik özelliklerine çok yakındır ve birçok laboratuvar bunları makul fiyatlarda sunmaktadır. Umarım laboratuvar maliyetindeki düşüşler diş hekimlerinin daha fazla hastayı gülümsemelerini estetik olarak yükseltmeye teşvik etmelerini sağlar.

Ağzın ön veya arka kısmında kullanılır.
Çoğu dişhekimi, tüm restorasyonları için herhangi bir yeni veya orta derecede kanıtlanmış restorasyon tipi kullanmaya isteksizdir. Bu konsepte tamamen katılıyorum. Porselen-kaynaşık metalden iyi kanıtlanmış ve 50 yıldan fazla başarılı bir kullanım süresine sahiptir. Düzgün imal edilmiş ve oturmuş dökme altın alaşımlı restorasyonların hala en uzun ömürlü kron restorasyonları olduğu bilinmektedir. Daha önce tartışılan materyaller veya ürünler hakkındaki kanıtlar kanıtlanana kadar yeni bir ürün kullanmamanızı tavsiye ederim. Eski, iyi bilinen malzemeleri atmayın.