Florür nedir?

Florid birçok gıdada ve tüm içme suyunda bulunan doğal bir mineraldir. Sudaki florür miktarı bölgeden bölgeye değişir.

Florürün yararları nelerdir?

Florür diş çürümesini güçlendirerek diş sağlığına büyük ölçüde yardımcı olur ve diş çürümesine daha dirençli hale getirir . Ayrıca dişlerinizdeki bakterilerin ürettiği asit miktarını da azaltır.

Dişleri gelişirken florürlü çocuklar dişlerinde daha sığ oluklara sahip olma eğilimindedirler, bu nedenle plak daha kolay çıkarılabilir. Plak, dişlerinizde sürekli olarak oluşan ince, yapışkan bir bakteri tabakasıdır.

Florürün suya ilavesi 60 yıldan uzun bir süredir araştırılıyor ve çürümeyi  % 40 ila 60 oranında azalttığı kanıtlandı.

Floriti nerede bulabilirim?

Florür birçok gıdada ve su kaynaklarında doğal olarak bulunur ve ayrıca bazı içme suyuna eklenir. Her milyon kısım su için 0,7 ila 1,2 kısım floride sahip olmak (0.7 ppm’den 1.2 ppm’e kadar) en iyi etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Tüm su bazı florür içerir. Yerel su tedarikçiniz size içme suyunuzda ne kadar florür olduğunu söyleyebilir.

Su kaynağımda yeterince flor var mı?

Muhtemelen. Bununla birlikte, sadece birkaç yerde diş sağlığını korumak için yeterli doğal florür vardır. Diğer yerlerde suya eklenir. Su tedarikçiniz, su kaynağınızın florür eklenip eklenmediğini size söyleyecektir. Suya eklenen florid miktarı, bulunduğunuz bölgeye göre değişecektir.

Florür ayrıca bazı yiyecek ve içeceklerde, örneğin balık ve çayda bulunur. Bazı ülkeler su kaynakları yerine sofra tuzu ve sütüne florür ekliyorlar. Bir fincan çay 0,3 miligram ve 0,5 miligram florür içerebilir ve eğer süt ile içerseniz dişleriniz de kalsiyumdan faydalanır. Diş çürümesi riskini daha da azaltmak için şekersiz çay içmek en iyisidir.

Florürlü diş macunu ne ?

Diş macunlarının çoğu şimdi florür içerir ve çoğu insan florürlerini bu şekilde alır. Diş çürümesinin önlenmesinde florürlü diş macunu çok etkilidir. Diş macunundaki florür miktarı, çürümeyi azaltmak için genellikle yeterlidir.

Su kaynağının florür eklendiği alanlarda, florürlü diş macunu ekstra koruma sağlar.

Üç yaşına kadar olan tüm çocuklar en az 1000 ppm
(milyonda bir parça) düzeyinde florürlü bir diş macunu kullanmalıdır . Üç yaşından sonra, 1350ppm ila 1500ppm arasında bir diş macunu kullanmaları gerekir.

Ebeveynler çocuklarının fırçalamasını denetlemeli ve yaklaşık 7 yaşına gelene kadar yalnızca bezelye büyüklüğünde florürlü diş macunu kullanmalıdır.

Fırçalamadan sonra tükürün ve durulamayın, böylece florür dişlerinizde daha uzun süre kalır.

İnsan da fazladan florür var mı?

Su kaynaklarının flüorürsüz olduğu daha fakir bölgelerde yaşayan çocuklar, daha varlıklı veya flüorürlü bölgelerde yaşayan çocuklardan 5 kat daha fazla bozulabilir. Araştırmalar, suya florür katmanın bu “dişsel eşitsizlikleri” azaltmanın en iyi yol olduğunu göstermektedir.

Diş hekiminiz dişlerine florür uygulayabilir. Bunlar vernikler veya jeller olarak gelirler ve kendiniz uygulayabileceğinizden daha konsantre olurlar, bu nedenle onlara sık sık ihtiyacınız olmaz. Bazı yetişkinler bu uygulamalardan yararlanabilir. Florürlü vernikler diş çürümesinin azaltılmasına yardımcı olabilir – özellikle ağız kuruluğu olan kişiler için .

Bazı kişilerin diş çürümesi daha olasıdır ve diş hekimi ayrıca ekstra koruma için daha yüksek dayanımlı bir florür diş macunu kullanmasını tavsiye edebilir.

Florürün herhangi bir yan etkisi var mı?

Dişler geliştiğinde ‘diş florozisi’ çok fazla florite sahip olmaktan kaynaklanır. Bu, florin takviyelerinin, su kaynağının florlandığı bölgelerde yaşayan 7 yaşın altındaki çocuklar tarafından alındığında ortaya çıkabilir. Çocuklar diş macunu yuttuğunda da olabilir.

Florozis nedir?

En hafif haliyle, diş florozisi çok ince inci beyaz çizgiler veya dişlerin yüzeyinde lekelenme şeklinde görünür. Bu hafif flüoroz çoğu zaman sadece bir diş uzmanı tarafından fark edilebilir. Şiddetli floroz, emayenin çukurlaşmasına ve renginin bozulmasına yol açabilir.

Neyse ki şiddetli florozis nadirdir.

Florür güvenli midir?

Florür hakkında dünya çapında birçok rapor yayınlanmıştır. Uzun yıllardan sonra, bilimsel sonuç, florürlü diş macununun ve doğru şekilde florlanmış su, tuz ve sütlerin diş sağlığından büyük fayda sağlaması, çürümenin azaltılmasına yardımcı olması ve genel sağlığa zararlı yan etkilere neden olmamasıdır. Çalışmalar, suya eklenen floritin zararlı yan etkilere neden olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamamıştır.

Floridasyona karşı olan insanlar, suya eklenen floridin zararlı olduğuna dair kesin kanıtları olduğunu iddia ederler. Ancak, bilimsel analiz iddialarını desteklememiştir.

Dünya çapında, 300 milyondan fazla insan fluorified su kaynakları içiyor. Milyonlarca insan düzenli olarak florürlü diş macunu kullanır. Örneğin ABD’de, nüfusun yarısından fazlasında su kaynaklarının florlanması söz konusudur. Bu, genel sağlığa yararlı olan gelişmiş diş sağlığı seviyelerine yol açmıştır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.