dis-protezi

implant

İmplantlar güvenli midir ve ne kadar süre dayanır?

İmplantlar güvenli, iyi kurulmuş bir tedavidir. Doğal dişler gibi bir çok implantın, onları önemsediğiniz sürece devam edeceğini söylemek muhtemelen doğrudur.

İmplantlarınıza ne kadar iyi baktığınıza ve düzenli bakım randevularınıza gidip gitmediğinize – ne kadar dayanacaklarına dair en büyük etkiye sahip olacaksınız.

İmplantlarınıza bakmazsanız, ihmal edilen doğal dişlerinize benzer bir kaplama geliştireceklerdir. Tedavi edilmediği takdirde, bu diş eti iltihabı, kanama, ağrı ve genel rahatsızlıklara yol açabilir. Bütün bu problemleri doğal dişlerle alabilirsiniz.

Eğer implantlarınız iyi bakılmışsa ve takılı oldukları kemik sağlam ve sağlıklıysa, uzun yıllar dayanmasını bekleyebilirsiniz. Ancak, diğer cerrahi implantlarda olduğu gibi (kalça protezi gibi) ömür boyu garanti yoktur.

Bazı dişlerim var. Hala implantlarım olabilir mi?

Evet. İmplantlarla değiştirilen herhangi bir sayıda dişe sahip olabilirsiniz – tek bir dişten komple bir sete.

Eksik dişleri değiştirmek için implantlar her zaman kullanılabilir mi?

Çenenizdeki kemiğin durumuna bağlıdır. Diş hekiminiz hala orada bulunan kemik miktarını bulmak için bir dizi özel test ayarlayacaktır. Yeterli değilse veya yeterince sağlıklı değilse, ilk önce kemiğe greft yapmadan implant yerleştirmek mümkün olmayabilir.

İmplantlar acıyor mu?

Bir implant yerleştirmek genellikle diş çekmekten daha kolaydır ve genellikle basit bir lokal anestetik kullanılarak yapılır. O sırada herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz, ancak bir ekstraksiyondan sonra, ameliyattan sonraki hafta boyunca biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Bazen çok endişeli veya durum karmaşıksa diş hekiminiz size yatıştırıcı verebilir. Genel anestezikler implantlar için nadiren kullanılır ve genellikle sadece çok karmaşık durumlarda kullanılır.

Tedavi ne kadar sürer?

Diş hekiminiz tedavi başlamadan önce size sert bir takvim verebilir.

Bazı sahte dişler artık implantlarla aynı anda takılabilir (bunlara “acil implantlar” denir). Bunların sizin için uygun olup olmadığını görmek için diş ekibinize danışın. Genellikle takma dişler yerleştirildikten 3 ila 4 ay sonra takılırlar. Bazen tedavi daha uzun sürer ve diş hekiminiz sizinle tedavi süreniz hakkında konuşabilir.

implant bakımı
implant bakımı

Son bakım hakkında

Diş hekiminiz size implantınızın nasıl görüneceğine dair talimatlar verecektir. Ameliyattan sonra size bazı ağrı kesiciler verebilirler – ya da ihtiyaç duyduğunuzda önümüzdeki birkaç günü devralacaksınız.

Sonra ne olur?

İmplantlarınız yerleştirildikten sonra, çenenizdeki kemiğin üzerinde büyümesi ve onlara yapışması gerekir. Bu genellikle birkaç ay sürer. Bazen implantlar, bundan daha erken takılacak yanlış dişlere yerleştirildiklerinde yeterince stabil olabilirler.

Eğer bir, iki veya üç dişi değiştiriyorsanız, bu sırada geçici bir proteziniz olabilir . Zaten tam protezleriniz varsa, implantlarınız iyileşirken bunları takmaya devam edebilirsiniz. Takma dişlerinizin ameliyattan sonra düzgün bir şekilde uyması gerekecek ve onu korumak için genellikle implant bölgesine bir “iyileşme başlığı” yerleştirilecektir.

İmplant dişlerinin temizlenmesi zor mu?

Hayır. Ancak uzun süreli, başarılı bir implanta sahip olmak için bakım sonrası bakım önemlidir. Diş hekiminiz, implantlarınızın nasıl görüneceğine dair size detaylı tavsiyelerde bulunmalıdır. İmplantlara bağlı dişlerin etrafındaki temizlik, doğal dişlerin temizlenmesinden daha zor değildir. Ancak, ulaşılması zor alanlar olabilir ve bunları nasıl temizleyeceğiniz gösterilecektir. Hijyenistinizi daha sık ziyaret etmeniz gerekebilir, ancak diş hekiminiz sizinle bu konu hakkında konuşabilir.

Kendi dişlerim olduğunda sakız hastalığım olsaydı, implantları alır mıyım?

Evet, onları yeterince önemsemiyorsan. Onları temiz tutarsanız ve diş hekiminiz tarafından düzenli olarak kontrol ettirildiyseniz, herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sigara içmek ayrıca implantların sağlığını da etkiler. Yani, eğer sigara içiyorsanız, implantlarınıza daha dikkatli bakmanız gerekebilir. Bazı diş hekimleri, sigara içenlere diş implantları yerleştirmeyecektir.

İmplantlara sabitlendiklerinde dişleri çıkarabilir miyim?

İmplantlara takılan dişlerin çoğu sadece diş hekimi tarafından takılabilir ve çıkarılabilir. Bununla birlikte, implantlara takılı çıkarılabilir protezleriniz varsa, bunları temizlemek için çıkartabileceksiniz.

İmplantlar gösteriliyor mu?

Çoğu implant tam olarak doğal dişler gibi görünür.

Kayıp dişler için bir implantım var mı?

Tek bir dişiniz eksikse, onu desteklemek için bir implanta ihtiyacınız olacaktır. Bir kaç dişiniz eksikse ve bunlar birbirinin yanındaysa, her diş için bir tane implantınız olabilir. Ya da iki veya daha fazla implantınız varsa, her biri birden fazla dişi destekleyebileceklerini görebilirsiniz. Diş hekiminiz sizin için en iyi seçenek hakkında sizinle konuşacaktır.

Ya bir kaza geçirirsem?

İmplantlar ve destekledikleri dişler, bir kazayla doğal dişlerin yapabildiği şekilde zarar görebilir. Bu nedenle, temas veya hareket eden nesneleri içeren sporlar yaparsanız, profesyonelce yapılmış bir ağızlık takmanız önemlidir.

Ağız koruyucularla ilgili bilgilerimizi yararlı olabilir. Sadece dişler hasar görürse, genellikle implanttan çıkarılabilir ve değiştirilebilir.

Bununla birlikte, eğer titanyum implantın kendisi onarımın ötesinde hasar görürse, çıkarılması çok zorsa, çenede güvenle bırakılabilir. Hasarlı olanın yerine başka bir implant yerleştirilebilir.

İmplant kemiğe uymazsa ne olur?

Bu çok nadiren olur. İmplantın iyileşme döneminde ya da hemen ardından gevşemesi halinde, kolayca çıkarılır ve çeneniz normal şekilde iyileşir. Çeneniz iyileştikten sonra, buraya başka bir implant yerleştirilebilir. Veya diş hekimi, başarılı bir şekilde implante edilmiş sahte dişlere takarak bir köprü yapabilir.

dentalimplat
dentalimplat

NHS’de tedaviyi alabilir miyim?

İmplantlar normal olarak NHS’de mevcut değildir. İmplantlar özel olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, birçok durumda tedavinin maliyeti, kronlar ve köprülerle daha geleneksel diş tedavisinin maliyetinden sadece biraz daha fazladır . Uzun vadede, implantlar genellikle daha uygun maliyetli ve tatmin edici bir seçenektir.

İmplantların da başka avantajları vardır. Tek bir dişi değiştirmek için bir implantınız varsa, her iki tarafındaki dişleri kesmeye gerek yoktur. Eğer bir köprünüz varsa, diş hekiminizin bunu yapması ve köprüyü desteklemek için bu dişlere kron takması gerekir.

Normal protezler genellikle yeme ve içmeniz etkilenir çünkü protezler hareket edebilir. Ancak bir implanta takılan dişler bu soruna neden olmaz, çünkü kemiğe doğal dişlerden daha sıkı bağlanırlar.

Bu tedaviyi nereden alabilirim?

Dişçiniz ile konuşun. Bu türden tedavilerin bir kısmını veya tamamını zaten yapmış olabilirler ve size ihtiyacınız olan tavsiyeyi verecektir. Ya da sizi değerlendirme ve tedavi için deneyimli bir “implantolog” a yönlendirebilirler.

Sormayı unutma:

  • Tam olarak hangi tedavi önerilmektedir.
  • Bu çalışmada dişçinin sahip olduğu deneyim.
  • Tedavinin toplam maliyeti.
  • Alternatifler nelerdir.

Bir tedavi planı aldığınızdan emin olun, bir tahminde bulunun ve tedaviniz için bir teminat olup olmadığını sorun.

Aldığınız cevaplardan memnun değilseniz, ikinci bir görüş isteyin. Çok fazla zaman, çaba ve para harcayacaksınız, bu yüzden tedavinin sonunda neler aldığınızı bildiğinizden emin olmalısınız.