Diş implantları artık kayıp dişlerin yerini kabul etmenin iyi bir yoludur. Diş hekiminiz onları eksik diş veya dişlerinizin köküne yapay bir şekilde değiştireceklerdir ve çene kemiğine yerleştirir. Daha sonra kronların veya protezlerin, köklerin doğal dişleri desteklemesine benzer şekilde destekleyebilirler.

Diş implantları genellikle titanyumdan yapılır ve yerinde yanlış bir diş,  tutan bir abutment denen bir iç vidaya sahiptir. Sağ tarafta ki resme bakınız. İmplant takıldıktan sonra çevreleyen kemik yavaş yavaş büyür ve implantın üzerine sıkıca tutturulur. Tasarım da biraz farklılık gösteren bir çok farklı diş implantı vardır. Diş hekiminiz sizin için uygun olanı seçecektir.

Tek bir diş implantı, bir veya birkaç yedek dişi destekleyebilir – böylece her bir dişte bir implantın olması gerekmez. İmplantlar ayrıca tam veya kısmi protez setini desteklemek için de kullanılabilir. Diş hekiminiz, durumunuzda kaç implanta ihtiyaç duyulduğunu dikkatlice değerlendirecektir.

Diş implantları alma sürecinin tamamı birkaç ay sürebilir ve bir veya daha fazla cerrahi prosedür gerektirir.

İmplant Diş işlemi

Diş implantlarına sahip olma süreci oldukça değişebilir, bu nedenle diş hekiminizle sizin durumunuz da ne olacağı hakkında konuşmanız gerekir. Tamamlamak için (bazen daha uzun) bir ila üç ay arasında bir süre için hazırlıklı olun.

Dental implantlara sahip olmak tipik olarak birkaç aşamayı içerir.

 • İmplantın çene içine yerleştirilmesi ve abutmentin (sahte dişleri yerinde tutan) implante takılması. Bu bir veya iki aşamalı bir prosedür olacaktır.
 • Yeni implantınızın çevresindeki kemikle birleşmesi altı haftadan altı aya kadar sürebilir. Bu dönemde geçici yapay dişleri hekimiz teklif edilebilir.
 • Yeni yapay dişlerinizin implantlarınıza  takılması.

‘Dental implant cerrahi sırasında neler oluyor?’ Bu aşamaların nasıl yapıldığı ve bazı durumlarda nasıl birleştirildiği hakkında daha fazla bilgi için aşağıda.

Dental implant tedavinize dahil olabilecek iki başka aşama vardır.

 • Diş çekimi (çıkarılması) . Dişlerinizden biriyle ilgili bir probleminiz varsa, plan onu çıkarmak ve bir implantla değiştirmek olabilir. Eğer durum buysa, diş hekiminiz bunun tedavinizin sürecini ve zamanlamasını nasıl etkileyeceğini açıklayacaktır.
 • Kemik grefti. Diş implantınızı desteklemek için çenenizde yeterli kemik yoksa, diş hekiminiz yeni kemik ekleyebilir. Bu vücudunuzun başka yerlerinden gelir veya bir hayvan kaynağından olabilir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki kemik grefti ile ilgili SSS bölümüne bakın.

İmplant Diş Tedavisi kimler için uygundur?

Diş implantları, genel sağlık durumundaki ve sağlıklı diş etleri olan yetişkinlerin çoğu için uygundur. 18 yaşın altındaki çocuklar ve gençler için uygun değildir çünkü altta yatan kemikler hala büyümektedir.

Diş hekiminiz aşağıdaki durumlarda diş implantlarını önermeyebilir:

 • sigara içen
 • çene bölgenize radyoterapi yaptırdı
 • iyi kontrol edilmeyen diyabet var
 • sahip  sakız (periodontal) hastalık

Ancak, her vaka farklıdır. Diş hekiminize sahip olduğunuz herhangi bir tıbbi sorun hakkında bilgi verin ve implantların sizin için bir seçenek olup olmadığını size bildirir.

Dental implantlara alternatifler

Diş implantlarına alternatifler şunları içerir:

 • çıkarılabilir protezler (sahte dişler) – bir veya daha fazla yanlış diş tutan plastik veya metal çerçeveler
 • bir köprü – eksik olanın her iki tarafında doğal dişlere sabitlenmiş yanlış dişler

Kayıp dişleri değiştirmeyle ilgili bilgilerimize bakın ve diş hekiminizle seçenekleriniz hakkında sohbet edin.

Dental implantlara karar verme

Diş implantlarına sahip olmaya karar vermeden önce, onlar hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi bulmaya çalışın. Bir karar vermeyin. Diş hekiminize alternatifler ve özel durumlarda en iyi olanı hakkında konuşun.

Genel Diş Konseyi, dişhekimlerinin gerçekleştirdikleri herhangi bir prosedür için doğru eğitime sahip olmaları gerektiğini belirtmektedir. Bu nedenle, implantlarınızı sağlayan diş hekiminin bunu yapmak için uygun şekilde eğitilmesi önemlidir. Diş hekiminize ne kadar deneyim yaşadıklarını sormaktan çekinmeyin.

Ayrıca maliyetlerden de haberdar olmalısınız. Dental implantlar genellikle NHS’de mevcut değildir. Başlamadan önce tedavinizin maliyeti hakkında yazılı bir tahminde bulunulmalıdır.

Dental implant cerrahisine hazırlık

İmplantlara devam etmeye karar verirseniz, bazı röntgenleriniz olur . Bu yüzden diş hekiminiz çenenizdeki kemik miktarını ve ne kadar sağlıklı olduğunu kontrol edebilir. X-ışınları aynı zamanda sinirlerinizdeki çene kemiğinizdeki diğer yapıların konumunu gösterir. X-ışınları yeterli bilgi sağlamazsa CT taraması yapmanız gerekebilir . Diş hekiminiz, implantı yerleştirmenin en iyi yol olduğuna karar vermek için görüntüleri bu testlerden kullanacaktır.

Sigara içiyorsanız, diş hekiminiz muhtemelen sigarayı bırakmanızı şiddetle tavsiye edecektir . Sigara içmek diş implantlarınızın başarıya ulaşmasını daha az olası kılar.

Dental implantlara sahip olma süreci, bir veya daha fazla cerrahi prosedürü içerecektir. Diş hekiminize, daha sonra sizi eve götürecek başka birinin ayarlanması gerekip gerekmediğini sorun.

Diş hekiminiz, işlemden önce, işlem sırasında ve sonrasında ne olacağına dair herhangi bir acı ile ilgili olarak sizinle konuşacaktır. Ne beklemeniz gerektiğini anlamanız çok önemlidir, böylece devam edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Diş hekiminiz risklerin yanı sıra faydaları da değerlendirmelidir. Sormak istediğiniz soruları düşünün – belki bunları önceden not edin, böylece unutma. Prosedür hakkında fikrinizi değiştirmekte özgürsünüz. Devam etmeye karar verirseniz, bir izin formu imzalamanız istenir.

Dental implant cerrahisinde ne olur?

İmplantı ve abutmenti takma

Çoğu insan lokal anestezi altında bir dişhekiminin ameliyatına takılan diş implantlarına sahiptir . Bu tamamen ağrınızdaki ağrıları engeller ve prosedür sırasında uyanık kalırsınız. Ayrıca rahatlamanıza yardımcı olacak bir yatıştırıcı sunabilirler. Daha fazla bilgi için aşağıdaki SSS bölümüne bakın – ‘Diş implantları acıtacak mı?’

Bir genel anestezi nadiren genellikle çok karmaşık vakalar için kullanılır. Genel bir anestetik ihtiyacınız varsa, prosedür için hastaneye yatırılmanız gerekir.

Diş hekiminiz, prosedürünüzün ne kadar sürmesi beklendiğini size söyleyecektir. Tek bir implant diş için 30 dakika ile birden fazla saat için birkaç saat arasında değişebilir.

Anestezi uygulandıktan sonra diş hekiminiz diş etinde bir kesim yapacak ve çene kemiğinizde küçük bir delik açacaktır. İmplant bu deliğe sığacaktır.

Bu durumda, abutmentin takılı olması gerekir – bu, yanlış bir dişi (veya dişleri) yerinde tutan iç vidadır. Diş hekiminiz bunu iki yoldan biriyle yapabilir.

 • Tek aşamalı tedavide, implant çubuğu ve abutment aynı zamanda monte edilir.
 • İki aşamalı tedavide, kemikleriniz iyileştiğinde (ağzınızda görmeyeceksiniz) implant çubuğu sakızınızın altına gömülecektir. Abutmenti takmak için birkaç ay sonra başka bir operasyonunuz olacak.

İmplantın yerine yedek dişler takılması

Diş hekiminizle yakından çalışan bir diş teknisyeni yeni yapay dişinizi (veya dişlerinizi) kuracaktır. Bunlar genellikle implantınıza yerleştikten sonra daha sonraki bir tarihte implantınıza eklenir, ancak hemen takılabilir. Diş hekiminiz, sizin özel durumlarda sizin için en iyi seçeneği tartışacaktır.

Tedavi planınız nihai suni dişlerinizi takmayı geciktirmekse, birkaç ay boyunca görünür bir boşluk olabilir. Bunu önlemek için diş hekiminiz geçici bir köprü veya protez takmak isteyebilir.

Son yeni dişleriniz yerinde sabitlenebilir veya bunları temizlemeniz gerektiğinde bunları çıkarabilirsiniz. Diş hekiminiz, uygun şekilde takıldıklarından, diğer dişlerinize uyup uymadıklarından ve kendilerini rahat hissettiğinden emin olacaklardır.

Daha sonra ne bekleriz

Diş implantınızın takılmasından sonra, anestezinin etkileri geçene kadar dinlenmeniz gerekebilir. Genellikle hazır hissettiğiniz an evinize dönebilirsiniz.

Lokal anestezi sonrası duygunun ağzınıza gelmesi birkaç saat sürebilir. Bulana kadar, herhangi bir sıcak yiyecek veya içecekiniz varsa dikkatli olun. Duygu ağzınıza geri dönene kadar beklemek en iyisidir; aksi halde, farkında olmadan kendini yakabilirsin.

Anesteziklerin yıprattığı rahatsızlıklara yardımcı olmak için reçetesiz satılan bazı ilaçlar almak isteyebilirsiniz .

Genel bir anestetik veya yatıştırıcı varsa, birisinin sizi eve götürebileceğinden emin olun. Ve birisinin giyene kadar seninle kalmasını isteyin. Genel bir anestezi veya yatıştırıcıya sahip olmak bunu gerçekten sizden çıkarabilir. Bu kadar koordineli olmadığınızı veya açıkça düşünmenin zor olduğunu fark edebilirsiniz. Bu 24 saat içinde geçmeli. Bu arada araba kullanmayın, alkol kullanmayın, makineleri çalıştırmayın veya önemli bir şey imzalamayın.

Dental implant cerrahisinden kurtarma

Diş hekiminiz, eve ilk gittiğinizde ağzınıza ve dişlerine nasıl bakacağınız konusunda size talimat verecektir.

Ağrı gidermeye ihtiyacınız varsa, parasetamol veya ibuprofen gibi over-the-counter ağrı kesiciler alabilir. Her zaman ilacınızla birlikte gelen hasta bilgilendirme broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, eczacınıza veya diş hekiminize danışınız.

Sadece dental implant ameliyatı yapıldıktan sonra ilk hafta için yumuşak yiyecekler yiyin.

Diş hekiminiz, implantınızın enfekte olma riskini azaltmak için size antibiyotik ve antiseptik bir gargara yazabilir . Ya da diş implant ameliyatı geçirmeden bir saat önce antibiyotikleri almaya başlamanızı isteyebilirler.

Diş hekiminizi ameliyattan sonra daha sık görmeniz gerekir, böylece ilerlemenizi kontrol edebilirler. Dental implant cerrahisinden tam iyileşme için gereken süre, tedavi planınıza bağlı olarak değişecektir. Bu süre boyunca ne yapacağınız konusunda dişçinizin tavsiyelerini takip edin.

Tam bir iyileşme gerçekleştirdikten sonra, implantlarınız ve yedek dişleriniz doğal dişler ile aynı şekilde çalışmalıdır. Normal olarak yemek yiyebilmelisin. Onları sağlıklı tutmak için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak çok önemlidir. Bu, normal olarak dişlerinizi temizlemekten biraz daha zaman alabilir . Diş hekiminiz veya diş hijyenistiniz size nasıl olduğunu gösterebilir. Daha fazla bilgi için diş implantlarına önem veren SSS’mize bakın.

Bir implanta bağlı dişlerden birine zarar verirseniz, diş hekiminiz muhtemelen onu çıkarabilir ve yerine konabilir. İmplantın kendisinin hasara uğraması alışılmadık bir durumdur, ancak eğer öyleyse, diş hekiminiz onun yanında bir tane daha yerleştirebilir. Bununla birlikte, genellikle kırık implantın çıkarılması gerekir.

Dental implant cerrahisinin yan etkileri

Yan etkiler, prosedürden sonra alabileceğiniz istenmeyen ancak çoğunlukla geçici etkilerdir.

İmplant bölgesinde biraz şişme ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Buna yardımcı olmak için paracetamol veya ibuprofen gibi reçetesiz bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Her zaman ilacınızla birlikte verilen hasta bilgilendirme broşürünü okuyunuz ve herhangi bir sorunuz varsa, eczacınıza veya diş hekiminize danışınız.

Eğer bundan daha şiddetli bir ağrınız varsa, birkaç gün sonra artmakta ya da rahatlamıyorsa dişçinize başvurunuz.

Dental implant cerrahisinin komplikasyonları

Komplikasyonlar prosedür sırasında veya sonrasında problem meydana geldiğinde ortaya çıkar. Herhangi bir prosedürün olası komplikasyonları anestezi, enfeksiyon veya aşırı kanamaya beklenmedik bir reaksiyonu içerir.

Dental implant cerrahisi sonrası meydana gelebilecek komplikasyonlar arasında aşağıdakiler yer almaktadır.

 • Sinir hasarı. Alt çenenizden, alt dişlerden ve diş etlerinden ve alt dudağınızdan gelen sinirleriniz vardır. Eğer bu sinirler implant tarafından hasar görürse, karıncalanma veya uyuşma hissedebilirsiniz. Aynı zamanda acı verici olabilir. Bu duygular uzaklaşabilir veya kalıcı olabilirler. Prosedürden önce X-ışınları ve BT taramaları diş hekiminizin bu sinirlerin çene kemiğinizdeki konumunu görmelerine yardımcı olur, böylece onlardan sakınabilirler.
 • Gevşek implantlar. Çene kemiğiniz implant ile düzgün bir şekilde uyuşmaz ve implant gevşer. Bu genellikle ağrılı değildir, ancak implant yanlış dişleri destekleyemez. Takılı başka bir implantınızın olması gerekebilir. Diş hekiminiz, implantlarınızın hala güvenli olduğundan emin olmak için düzenli kontrollere katılmanızı isteyecektir.

Diş hekiminize olası herhangi bir komplikasyon hakkında ve belirli durumlarda ne kadar olası olduklarını sorun.

SSS: Diş implantları zarar görecek mi?

Hayır, yapmamalı. Diş hekiminiz implantınıza takılı kalırken uyanık olacaksınız ama hiç acı hissetmeyeceksiniz. Diş hekiminiz, implantın yerleştirileceği alanı uyuşturmak için size lokal anestezi enjeksiyonu verecektir. Bu, doldurma gibi diğer diş işlerinde kullanacağınız enjeksiyon tipidir, dolayısıyla tanıdık olabilir.

Acı hissediyorsanız, dişçinize söyleyin.

Diş hekiminiz bazı kişilerin diş tedavisi olduğunda endişeli olduğunu bilir. Eğer böyle hissediyorsanız, diş hekiminizle önceden konuşun. Anksiyetenizi azaltmak ve prosedürünüz sırasında rahatlamanıza yardımcı olmak için size bir çeşit sedasyon önereceklerdir. Bir yatıştırıcı olabilir:

 • burnunuzdaki bir maske ile ‘gaz ve hava’ (azot oksit ve oksijen kombinasyonu) olarak inhale edildi
 • Prosedür başlamadan önce tablet veya sıvı formda yutulur
 • ince plastik bir tüp (kanül) elinizin arkasına veya kolunuza bir damar içine enjekte

Diş hekiminizden sedasyon seçeneklerinizi açıklamasını isteyin ve bu sizin için en iyi olanı olabilir.

Uyuduğunuz genel bir anestezi, diş implantı cerrahisinde nadiren kullanılır.

Dental implant ameliyatınızdan sonra birkaç gün boyunca ağzınızda rahatsızlık hissedebilirsiniz. Onlara ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, paracetamol veya ibuprofen gibi aşırı ağrı kesiciler yardımcı olmalıdır. Bunları almakla ilgili sorularınız varsa, eczacınıza veya dişçinize danışınız.

Diş kaygısı hakkındaki bilgilerimizi okumakta yardımcı olabilirsiniz .

SSS: Diş implantlarım ile nasıl ilgilenirim?

İmplantlarınızın mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlamak için iyi bir ağız hijyeni (dişlerinize bakmak) hayati önem taşımaktadır. Her gün yedek dişleriniz de dahil olmak üzere dişlerinizi ve diş etlerinizi temizleyin ve diş ipi kullanın. Özel diş ipi veya diş arası diş fırçalarına gereksiniminiz olabilir – diş hekiminize implantlarınızın bakımı konusunda tavsiyelerde bulunmasını isteyin.

Dişlerinizi implantlarla fırçalamak daha uzun sürebilirse de, zaman ayırmaya değer. Diş implantları, doğru bir şekilde bakım yapıyorsanız ömür boyu sürebilir. Onları her gün temizlemezseniz, diş taşı ve plak geliştirebilir. Bu, diş eti iltihabına veya kanamaya yol açabilir ve tıpkı doğal dişlerde olduğu gibi, ağrılı olabilir. Ve bu da implantınızın gevşemesine yol açabilir.

Diş hekiminizi ve diş hijyeninizi düzenli olarak ziyaret etmek de önemlidir. Diş hekiminiz herhangi bir sorun olmadığını kontrol etmek için implantlarınız olduktan sonraki ilk birkaç ay boyunca sizi daha sık görmeyi isteyebilir. Diş bakımı, daha sonra doğal dişler için benzer olacaktır.

SSS: Diş implantı tedavisi ne kadar sürer?

Diş implantları kullanılarak dişlerin değiştirilmesi için gereken süre, diş hekiminizin önerdiği sürece bağlı olarak değişebilir.

Diş implant tedavisinin tamamlanması birkaç ay sürebilir. İmplantları taktıktan sonra, diş hekiminiz takma dişleri takmadan önce üç ila sekiz ay beklemenizi tavsiye edebilir. Bu, herhangi bir stres oluşturmadan önce implantın kemiğinize sabitlenmesinin zamanının sağlanmasıdır.

Bu süre boyunca diş hekiminiz, görünümünüzün çok fazla etkilenmediğinden emin olur. Seçeneklerin neler olduğunu size bildireceklerdir, bunlardan biri geçici protez takmak olabilir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda bir diş hekimi implantların takılmasını ve aynı gün içinde suni dişlerin takılmasını tavsiye edebilir. Bu prosedür herkes için uygun değildir.

Diş hekiminize tedavinizin ne kadar sürede tamamlanacağını sorun. Umduğundan daha uzun sürecekse sabırlı ol. Diş hekiminiz, mümkün olduğunca uzun süre dayanan başarılı implantlara sahip olduğunuzdan emin olmak için programınızı dikkatli bir şekilde planlamış olacaktır.

SSS: Geceleri dişlerimi öğütüyorum. Diş implantları alabilir miyim?

Dişlerinizi öğütürseniz, diş hekiminizin bilmesini sağlayın, böylece tedavinizi planlarken bunu hesaba katın.

Bruksizm olarak adlandırılan dişlerinizi öğütmek, muhtemelen çok yaygın bir alışkanlıktır. Uyurken veya uyanıkken olabilir. Diş hekiminiz bruksizm belirtilerini ve semptomlarını toplayabilecektir.

Dişlerinizi taşlamak implantlara fazladan baskı uygular. Diş hekiminiz, suni dişleri veya dişleri desteklemek için ek implantlar yerleştirmenizi tavsiye edebilir. Ayrıca, ekstra basınca dayanacak kadar güçlü olan yanlış dişler yapmak için malzemeler kullanacaklardır.

Diş hekiminiz ayrıca dişlerinizi korumak için geceleri bir ağız koruyucusu veya ateli takmanızı tavsiye edebilir.

Diş hekiminiz, sizin durumunuzda implantların ne kadar başarılı olabileceğini tartışabilir.

SSS: Kemik grefti nedir ve neleri içerir?

Kemik grefti, çenenizdeki kemik miktarını artırmak için ameliyattır.

Dental implantların başarılı olması için, implantı tutup desteklemek için yeterli kemik bulunmalıdır. Çenenizde yeterli kemik bulunmamasının birçok nedeni vardır. Bunlar arasında sakız hastalığı ve takma dişler bulunur.

Kemik greftlemesi genellikle vücudunuzdaki başka bir yerden kemiğin alınması ve implantın çıkacağı çene eklemenizi içerir. Genellikle çenenizin başka bir bölgesinden alınır, fakat aynı zamanda kalça veya shininizden de gelebilir. Kemiğin nereden alındığına bağlı olarak, prosedürü lokal anestezi altında gerçekleştirebilirsiniz. Kalçanızdan alınırsa, hastaneye gitmeniz ve genel bir anesteziye sahip olmanız gerekir.

Diş hekiminiz, tercih ederseniz suni kemikleri veya hayvanların kemiğinden yapılmış malzemeleri de kullanabilir. Ama kendi kemiğiniz genellikle en iyi yöntem olarak kabul edilir. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, diş hekiminize farklı tipte greft materyallerini sizinle konuşmasını isteyin.

Bir kemik greftine ihtiyacınız varsa, diş implant tedaviniz daha uzun sürecektir. Bir implant takmadan önce muhtemelen kemik greftinizden üç ay ile bir yıl sonra beklemeniz gerekecektir. Bununla birlikte, bazı insanlar implant takılıyken aynı zamanda kemik grefti yapabilmektedir.

Diş implantları takılmadan önce ağzınıza daha fazla kemik eklenmesi gerekiyorsa, diş hekiminiz bunu yapmanın en iyi yolunu sizinle tartışacaktır. Neyin dahil olacağını ve sürecin ne kadar süreceğini tam olarak anlamanız için soru sormaktan çekinmeyin.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.