İmplant Diş ;

Hastalık veya kaza nedeniyle bir diş veya dişin eksik olması, dişlerin karıştırılması ve boşluğa doğru eğilmesiyle ısırganın çökmesiyle birlikte çiğnemenin yanı sıra görünüm ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Diş implantları, hastalık veya kaza nedeniyle eksik olan dişlerin yerini almanın etkili bir yoludur. Tek bir dişi, çoklu dişi değiştirmek veya tam bir protez setini veya sabit bir köprüyü desteklemek ve stabilize etmek için kullanılabilirler. Eksik dişlerin değiştirilmesinde tercih edilen tedavi olarak kabul edilirler, çünkü protezler (sahte dişler) ve köprüler gibi alternatiflerden daha uzun süreli başarı oranlarına sahiptirler. Protez ve köprülerden farklı olarak, cihazı düzeltmek için dişleri taşlayarak komşu dişlere zarar vermezler.

Diş implantları, kalça ve diz replasmanlarında Ortopedi cerrahları tarafından kullanılan aynı malzeme olan ve kemiğe ve vücuda biyolojik olarak uyumlu olan titanyumdan yapılmıştır. Titanyum implantı diş etlerinin altındaki kemiğe bütünleşir veya yapışır, osseointegrasyon olarak bilinen bir olgudur ve biyo-uyumludur. İmplant kemiğe entegre edildikten sonra, görünümü yeniden şekillendirmek, çiğneme işlevini yapmak ve etraftaki dişleri yatırma ve ısırmanın çökmesini önlemek için bir diş formu üstte sabitlenebilir.

İmplant Diş Öncesi ;

En iyi uzun vadeli sonuçları elde etmek için diş implantları, diş implantınızın desteklenmesi için yeterli kemik olup olmadığını görmek için dişleriniz, fotoğraflarınız ve bir 3D xray kalıpları dahil olmak üzere kapsamlı bir planlama gerektirir. Planlama diş hekimi tarafından tamamlandıktan sonra, planı gözden geçirmek ve bir dental implant için uygun olup olmadığınızı tartışmak üzere bir danışma randevusu organize edilecektir.

   İmplant Diş Tedavisi   Diş hekimi tarafından gerçekleştirilir, ve genellikle yerleştirilmesi yaklaşık 1-2 saat sürer. Enfeksiyon riskini azaltmak ve sonrasında herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için randevunuzdan hemen önce ilaç almak için reçete yazılacaktır. Lokal anestezi, üzerinde çalışılan alanı uyuşturmak için kullanılır, böylece prosedür ağrısızdır. İstenirse, implant yerleştirme sırasında optimal gevşeme sağlamak için bir dizi sedasyon seçeneğine sahibiz. İmplant yerleştirildikten sonra çok az şişme, morarma ve rahatsızlık normaldir ve genellikle birkaç gün sonra düzelir.

Bazı durumlarda, özellikle de dişiniz çıkarıldıktan sonra birkaç aydan fazla bir süre geçtiyse, daha önce dişinizi destekleyen kemik küçülecek ve implantın kemiğe sabitlenmesi için yetersiz alan bırakacaktır. Bu durumda, mevcut kemiğin büyüklüğünü arttırmak için küçük bir kemik grefti veya sakız grefti veya ikamesi gerekebilir. Bu genellikle atama yerleştirme sayısını en aza indirmek için implant yerleştirme ile aynı randevu ile yapılır ve iyileştikçe alanı sağlıklı tutmak için ilk birkaç hafta için ekstra bakım gerektirir.

İmplant kalıbının alınabilmesi ve implant destekli bir dişin (abutment ve kuron) yapılabilmesi için, implantın takılmasının, 3-6 aylık bir bekleme periyodunun ardından, kemiğin kemiğe yapışmasını beklemek üzere bir bekleme süresi oluşur.

İmplant Diş Bakım ve Onarım ;

Diş implantları, diş eti hastalığının dişlere olan etkilerinden daha hassas oldukları için ekstra bakım ve bakım gerektirir. Günlük olarak iki kez yumuşak bir diş fırçası ile fırçalama ve Pikters gibi interdental fırçalar veya günlük olarak Oral B superfloss kullanımı ile kapsamlı evde bakım ve ağız hijyeni gereklidir. İmplantınızın ve implant destekli tacının diş hekiminiz tarafından düzenli olarak 6 kez gözden geçirilmesi, kuronun ısırığını kontrol etmek, diş eti sağlığını kontrol etmek ve implant kronunu iyice temizlemek için gereklidir.

İmplant Diş Riskler ve Komplikasyonlar ;

 

  Herhangi bir diş prosedüründe olduğu gibi, dental implant tedavisi ile ilişkili riskler vardır ve kapsamlı planlama bu riskleri olabildiğince azaltmayı amaçlamaktadır. Riskler ve komplikasyonlar vakaya bağlıdır ve implantınızın planlanması sırasında sizinle tartışılacaktır.

1 thought on “İmplant Diş Nasıl Yapılır?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.