KONU BAŞLIKLARI

1.İmplant Diş ?

2.İmplant Diş Yapısı ve Malzemesi?

3.Mini İmplantlar?

4.İmplant Diş Faydaları Nelerdir?

5.İmplant Diş Dezavantajları Nelerdir?

6.İmplant Diş Kimler İçin Uygundur?

7.İmplant Cerrahı Nasıl Seçilmeli?

8.İmplant İşlemi Nasıl Yapılır?

9.İmplant Diş Dayanıklılığı

10.İmplant Diş ve Ağız Hijyeni

11.İmplant Diş Fiyatları

İmplant Diş

Sağlıklı ve güzel dişler, iş hayatında ve özel yaşamda başarı için önemli bir ön koşuldur. İmplant diş, yiyeceklerin daha dikkatli ezilmesini sağlar, çünkü dişiniz eksikse bunu yapamazsınız, güçlü dişlerin sağlığı için faydalıdır.

Sağlıklı diş bakımı ve diş hekimi ile düzenli kontroller, dişlerinizi uzun süre sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Mevcut diş boşlukları durumunda, diş implantları köprülere yumuşak, dayanıklı ve doğal görünümlü bir alternatif olarak kullanılabilir. İmplantların yardımıyla alt çenedeki ve üst çenedeki boşluklar kapanır, böylece dişlerin orijinal işlevi ve görünümü onarılır. İmplant diş kullanımına ilişkin gereklilikler, çeşitli teknikler ve materyaller, böyle bir müdahalenin maliyeti, doğru diş hekimi veya implantolog seçimi ve olası komplikasyonlar hakkında daha fazla bilgi bu sayfada bulunabilir. Eksik dişlerin yerine geçen köprüler: Çenedeki mevcut boşluklar için olağan prosedür olarak kullanılan şey bugün çoğunlukla eski kabul edilir.

Son olarak, bu tip protezler sağlıklı dişlere tutturulur, sağlam diş maddesi daha iyi bir tutuş için zımparalanmalıdır. Ek olarak, köprüler iltihaplanma riskini taşır ve özellikle protezlerin takıldığı yerlerde istilaya neden olur. Bu protez şekline uygun bir alternatif diş implantıdır. Doğal bir dişe çok benzeyen implant diş çeneye sabitlenir. Bu amaçla çeneye yüksek kaliteli titanyum veya tamamen seramikten yapılmış bir vida yerleştirilir. Aynı şekilde estetik ve işlevsel olarak geçici protezlerin takılmasının mümkün olduğu iyileşme süresinden sonra, yapay diş kökü, çene kemiği tamamen titanyum vidanın çevresine kapandığından çeneye sıkıca tutturulur.

İmplant Diş Yapısı ve Malzemesi

Prensip olarak, bir diş implantı çene kemiğine yerleştirilen yapay bir diş kökü olarak düşünülebilir. İyileşme evresi sırasında, implant çevre kemik dokusu ile kalıcı ve stabil bir şekilde bağlanır. Diş implantı üç bölümden oluşur: İmplant kemiğe sıkıca kenetlenmiş (titan veya seramikten yapılmış) kendisi,. sonrası , daha sonra yapay diş taç ayarlanır. lag vidası birlikte yazı ve implant bağlar.

DİŞ İMPLANTLARI: TİTANYUM MU, SERAMİK Mİ?

Günümüzde kullanılan dental implantlar genellikle saf titanyum veya zirkonyum oksitten yapılmıştır, daha çok seramik olarak bilinenler de mevcuttur. Malzemelerin hangisinin kendi için daha iyi olduğu diş hekimi ile birlikte kararlaştırılacaktır. Her iki malzemenin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları ve ilk duruma da hastaya farklı şekilde uygun hale getirmelerini sağlayan belirli özelliklere sahiptir.

Deneyimli diş hekimleri veya ağız ve çene-yüz cerrahları her iki malzemenin kullanımında iyi bilgilendirilmeli ve hastaya detaylı bilgi verebilmelidir. Aşağıda iki malzeme arasındaki temel farklılıkları sizin için özetledik. “Titanyum implantlar ise mutlaka alınmalıdır saf titanyum , Aksi takdirde, hoşgörüsüzlük ve önümüzdeki implant bir engelli iyileşmesi yol açabilir.

Seramik implantlar da çok yüksek bir uyumluluğa sahiptir. Bununla birlikte, titanyumla karşılaştırıldığında, çok yüksek çiğneme yükünde dayanıklı değildirler ve muhtemelen kırılabilirler. Buna karşılık, seramik implantlar , doğal emaye ile çok benzer özelliklere sahip olmaları ve renklerinin değişmemesi ve dişlerin rengine çok benzer olmaları gibi açık bir avantaja sahiptir . İkincisi, implantın sadece çok ince diş etleriyle kaplanan ve implantın içinde parlaya bildiği dişçilikteki bir yerde kullanıldığında rol oynar. Yeterli kemik ve diş eti dokusu varsa, bu olmamalıdır. Bununla birlikte, bu özellik diş etlerinin muhtemel bir düşüşünde ( periodontal hastalıklarda olduğu gibi ) önemli olabilir. Titanyum diş hekimliğinde implantlar için uzun yıllardan beri kullanılmaktadır ve bu nedenle vücut uyumu, esneklik, stabilite ve dayanıklılık açısından kanıtlanmıştır. iyileşme titanyum, bu bir (kemik-entegrasyonu) ile doğrudan bir bağlantı çene kemiği içinde: biyo uyumluluk nedeniyle daha kısa bir seramik ile karşılaştırıldığında, bir titanyum implantıdır. Çevreleyen kemik dokusu titanyum implantı uygun şekilde alır. Özel yüzey yapıları sayesinde, modern seramik implantlar da çok iyi bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda, çok hafif, son derece kararlı, fakat yine de gerilebilir. Ek olarak, titanyum korozyona ve sıcaklığa karşı dayanıklıdır. Seramik implantlar ayrıca son derece korozyona dayanıklıdır . Zirkonyum veya seramik implantlar tamamen metal içermez ; bu, alerjik ve romatoid artrit gibi kronik hastalığı olan bazı hastalar için çok önemlidir. Şimdiye kadar, reddetme riskini önlemek için titanyum implantların kullanımı ihmal edildi. Seramik implantlar bu nedenle hastalar için uygun bir çözümü temsil edebilir. Titanyum implantlarla karşılaştırıldığında, seramik implantların kullanımı için uzun vadeli çalışmalar mevcut değildir, bu nedenle uzun ömürlülük açısından net açıklamalar yapılamaz. Bununla birlikte, seramik implantlar günümüzde sağlam diş restorasyonları için sürdürülebilir ve güvenli bir seçenektir. Her bir hastanın en iyi çözüm için birlikte çalışabilmeleri için ilgili malzemelerin avantajları hakkında diş hekimi ya da çene-yüz cerrahı ile konuşması gerekir.

Mini İmplantlar

Mini implantlar genellikle tam protezlere daha iyi bir tutuş sağlamak için kullanılır . Bazı durumlarda, protez ile alt çenedeki iki implanta takılabilir. İlk duruma bağlı olarak, daha fazla implant gerekir (genellikle alt çenede dört, üst çenede altı). Tam protezlerini sabitlemek için yapışkan krem ​​kullanması gerekenler için mini implant çözümleri daha rahat bir alternatif olabilir. Mini implantlar genellikle “normal” dental implantlardan daha kısa ve daha küçük çaplı (1,8 – 2,4 mm) olduklarından, minimal invaziv bir yaklaşımla önceden kemik büyütme olmadan kullanılabilir . Ek olarak, mini implantlara tutturulmuş sabit tam protezler yerleştirmeden hemen sonra sağlanabilir . Bu özelliklerden dolayı, bir mini implant, uzun bir tedavi süreci uygulayamayan veya yapmak istemeyen veya kan inceltici gerektiren belirli koşulları olan kişiler için uygun olabilir. Ek olarak, mini implantlar düşük kemik maddesi olan hastalar için uygundur . Öte yandan, yeterli kemik maddesi varsa, bir çok diş hekimi “normal” dental implantlar önermektedir, çünkü daha yüksek bir dayanıklılığa sahiptirler. Genel olarak mini implantların konusuyla ilgili görüşler farklılık göstermektedir . Bununla birlikte, özet olarak, diş implantlarının küçük bir çeşidi, özellikle yaşlılar ve doğum öncesi hastalar için uygun olarak düşünülmelidir.

İmplant Diş Faydaları Nelerdir?

İmplant diş büyük bir avantajı uzun ömürlüdür : Köprülerle karşılaştırıldığında dental implantlar çok daha dayanıklıdır ve ayrıca temizlenmesi kolaydır . İmplantlar için kullanılan saf titanyum ve tamamen seramik malzemeler mükemmel uyumluluk ve esneklik ile karakterizedir . Böylece, implantlar çene kemiğinde tamamen büyüyebilir, böylece gerçek dişler gibi yüklenebilirler. Bu yük aynı zamanda doğal bir dişin etrafındaki kemik gibi implant etrafındaki kemiğin güçlendirilmesinden sorumludur . Bunun tersi köprü bağlantısı altında gerçekleşir: burada kemik yüklü değildir, yüksekliğini kaybeder ve zamanla incelir ve incelir. Buna ek olarak, diş implantları aldatıcı gerçek dişlere benzer görünüyor . Bir köprünün aksine, diş implantı daha fazla direk bulunmadığında bile kullanılabilir (yani diş alanının her iki tarafında sağlıklı dişler yok). Bu nedenle, diş implantları ayrıca, üç ve daha fazla dişin yan yana değiştirilmesi gereken, köprüden gelen bir tedarik ile mümkün olmayacak olan, gerçek dişler yüke dayanamayacak olan diş boşluklarında da kullanılabilir. Belirli bir diş implantı üreticisine karar verirken, diş hekimleri ve implantologlar tanınmış üreticilere güvenmelidir, çünkü birkaç yıl sonra yedek parçalarının mevcut olacağından emin olabilirler. Ek olarak, iyileşme aşamasında koruyucu bir mukoza tabakası ile kaplanan kemik iyileştirici implantlar tercih edilmelidir.

İmplant diş faydaları

Bir Bakışta Diş İmplantlarının Avantajları:

 • Yaşam boyu dayanıklılık
 • Çok yüksek çiğneme yükleriyle bile dayanıklı
 • Çok yüksek uyumluluk ve biyo uyumluluk
 • Gerçek dişlerden ayırt edilemez
 • Dental implantlar sayesinde, kemik maddesi güçlendirilmeye devam edilir
 • Ayrıca dental implantların kullanılması bir kaç kaybı ya da hemen hemen tüm dişlerin durumunda mümkündür
 • Konuşurken ya da tatarken kısıtlama ya da bozulma yoktur. Sağlıklı bitişik dişlerin taşlanması gerekmez (köprü sistemi uygulanır)

İmplant Diş Dezavantajları Nelerdir?

Bahsedilen avantajlara ek olarak, diş implantları mitsichbringen, olası dezavantajlar belirtilmemelidir. Bunlar, ilk olarak, operasyon sırasında ortaya çıkabilecek belirli riskleri (sinir hasarı, yaralanmalar, kanama, genel anestezi dahil) ve sonraki zamanı (kanama, yara iyileşme bozuklukları, implantın büyümesi dahil) içerir. Burada riskler hakkında daha fazla bilgi edinin: Riskler . Tedaviye başlamadan önce ağız boşluğunda sağlıklı bir durum yoksa, implantasyondan önce karmaşık bir tadilat veya tedavi yapılması gerekli olabilir – bu, örneğin periodontitis varlığında durum böyledir. İmplantın etrafındaki doku iltihabı göz ardı edilemez. Ayrıca, diş implantları günlük ağız hijyeni için artan talepler ve diş hekiminde düzenli profilaktik muayeneler gerektirir . Hasta yeterli değilse, diş eti ve kemik hastalıklarına, hatta implant kaybına yol açabilir. Diğer bir husus, diş implantlarının kemiğe sert bir şekilde yayılmasıdır. Sonuç olarak, çiğneme sırasında yaratılan basınç, doğal dişlerde olduğu gibi Sharpey lifleri tarafından desteklenmez. Uzun vadede, bu temporomandibular eklemin aşırı yüklenmesine neden olabilir . Her ne kadar protez fiyatının en önemli rolü oynamamasına rağmen, diş implantlarının pahalı olabileceği ve sağlık sigortasının sadece bir kısmının devredileceği belirtilmelidir (burada daha fazla bilgi: maliyetler ).

Bir bakışta diş implantlarının dezavantajları:

 • Anestezi dahil genel cerrahi riskler
 • Ameliyat sonrası yara iyileşmesi bozuklukları gibi komplikasyonlar
 • İmplant kaybını önleyen hastalıklar
 • Günlük ağız hijyeni için artan talepler
 • Profilaksi için dişçiye daha sık ziyaret
 • Çiğneme basıncının daha az yastığına bağlı olarak temporomandibular eklemin olası aşırı yüklenmesi pahalı

İmplant Diş kimler için uygundur?

Bir kaç istisna dışında, diş implantları hemen hemen her çenede kullanılabilir . Çene çok darsa veya çok az kemik maddesi varsa, tedavi öncesinde çene kemik birikimi gerekebilir. Kendi kendine kemik nakli için yapılır. Sigara , diyabet ve baskılanmış bir bağışıklık sistemi genellikle risk faktörü olarak kabul edilir, ancak diş implantlarının yerleştirilmesi için genel bir durum değildir. Maddenin iyileşmesi için gerekli çene kemiğinin yeniden yapılandırılmasını engellediği için bifosfonat alan osteoporoz hastalarına diş implantı yerleştirilirken de özel dikkat gösterilmelidir. Bireysel riskler, ilgili hekimle kişisel bir konuşmada daima önceden netleştirilmelidir. Birlikte, ilgili hasta için uygun bir çözüm üretilebilir.

İmplant Cerrahı Nasıl Seçilmeli

İmplant diş yaptırmak isteyen herkes, diş hekimi veya ağız çene yüz cerrahı için uzmanlık eğitimi almış bir doktora başvurmalıdır.  Deneyimli diş hekimleri ve ağız ve çene-yüz cerrahları gerekli cerrahi tekniklerde uzmandır ve kullanılan implantlarla ilgili geniş deneyime sahiptir. Ek olarak, sıklıkla çok daha kapsamlı bir ameliyat gerçekleştiriyorlardır; bu nedenle, öngörülemeyen bir seyir durumunda bile diş implantlarını yerleştirmek için rutin olarak daha az ameliyatı yapabilirler. Ek olarak, diş hekimleri veya ağız ve çene-yüz cerrahları da diş implantına takviye olarak kullanılabilecek diğer tedavileri yapabilirler. Son olarak, daha sonraki düzenli kontrol ve profilaksi randevuları, implantları da kullanan aynı dişçi veya çene cerrahı ile yapılabilir.

İmplant İşlemi Nasıl Yapılır

İmplant yerleştirilmesi genellikle lokal anestezi altında yapılır ve ayaktan tedavi bazında yapılır. Hasta birden fazla implant gerektiriyorsa, aynı zamanda bir seansta da çene kemiğine yerleştirilebilir.

İmplant nasıl yapılır

KONSÜLTASYON VE TEDAVİ PLANININ HAZIRLANMASI

İmplantasyonun mükemmel bir şekilde planlanması için, önce doktorla birlikte ayrıntılı bir danışma istişaresi belirtilir. Bu konuşmada, hasta tüm isteklerini ve sabit protezlerle ilgili endişelerini konuşabilir. Diş hekimi hastayı farklı olasılıklar hakkında ayrıntılı olarak açıklar. İlk bulgulara dayanarak çok kişisel bir tedavi planı oluşturulabilir.

PREOPERATİF PLANLAMA

Hastanın başlangıç ​​durumunun optimal tespiti için günümüzde modern diş hekimliği uygulamalarında ve çene-yüz uygulama kliniklerinde oldukça gelişmiş teknik cihazlardan oluşan bir repertuar kullanılmaktadır. Örneğin, çenenin tamamı üç boyutlu bir X-ışını makinesi kullanılarak taranabilir. Bu diş hacmi tomografisi, 3 boyutlu kayıt modunun yanı sıra , bireysel tedavi adımlarının planlanmasında mutlak güvenliği sağlayan özel bir navigasyon sistemi içerir .

İmplant avantajları

Diğer avantajlar açıktır: Volümetrik tomografi sayesinde , çene kemiğindeki sinir yollarında yaralanma riski büyük ölçüde azaltılabilir. Çünkü herhangi bir yapı ayrıntılı olabilir. Ek olarak, tomografinin hacmi geleneksel röntgen cihazına göre yüzde 90 daha düşük radyasyona maruz kalıyor. Diş hekiminin ve çenenin üç boyutlu görüntülerine dayanarak, tedavi eden doktor implantların tam pozisyonlarını planlayabilir ve hassas bir yerleştirme için bir şablon yapabilir. AŞILAMA Sadece planlama değil, aynı zamanda implantasyonun kendisi bilgisayar navigasyonu ile yapılır . Diş hekimi önce çene kemiğine (minimal invaziv) çene kemiğine erişme konusunda küçük bir kesi yapar. İkinci adımda, içine titanyum veya seramik vidanın yerleştirildiği çenenin içine tam olarak oturan küçük bir açıklık dikkatlice delinmiştir . İmplantın yerleştirilmesinden sonra, diş eti üzerindeki vidanın üzerindeki açıklık birkaç dikişle kapatılır. Şimdi iyileşme aşaması başlıyor. Bu işlem genellikle ağrısızdır.

Sağlanan geçici bakım son derece stabil olsa bile, hastalar bölgeyi fazla germemeye ve diş bakımı için, özellikle işlemden sonraki ilk günlerde yumuşak bir fırça kullanmamaya dikkat etmelidir . İlk birkaç gün şişlik ve hafif ağrı görülebilir , ancak ilaç ve yeterli soğutma ile tedavi edilmeleri iyidir. İşlemden sonraki ilk hafta boyunca antiseptik bir gargara, iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı olur. İyileşme evresinin kendisi, implantın üst veya alt çeneye yerleştirilip yerleştirilmediğine bağlı olarak 2 ila 3 ay sürer. Çene kemiği yalnızca implanta tamamen takıldığında, hasta takma dişlere takılabilir.

İmplantların Dayanıklılığı

İmplant diş ne kadar süre keyif alacağınız çeşitli faktörlere bağlıdır . Diğer şeylerin yanı sıra, ağız alanındaki ilk durum, diş protezinin kalitesi ve ardından hastanın ağız hijyeninin rolü vardır. Diş implantlarının başarılı bir şekilde büyümesi ve dişçide düzenli muayeneler yapılması durumunda, implantlar 10 yıl sonra hala hastaların yaklaşık yüzde 90’ında mükemmel bir şekilde korunur. Ayrıca, hasta ağız hijyeni konusunda titizlik gösteriyorsa ve kronik bir hastalığı yoksa, modern diş implantları ömür boyu bile sürebiliyor . Bu arada, “dayanıklılık” terimi biraz yanlış ve bir implantın son kullanma tarihi olduğu sonucuna varıyor. Bu böyle değil. Aksine, implantın çenede kalma süresi ile ilgilidir. Aşağıda, dental implantların uzun ömürlülüğü için en önemli faktörleri özetledik.

İmplant diş dayanıklılığı

KEMİK DOKUSUNUN DURUMU

Dental implantın ömrünün temel faktörleri kemiğin niceliği ve kalitesidir. Bir implantın düzgün bir şekilde büyümesi ve tam işlev görmesi için, yeterince kemikle çevrili olması önemlidir. Kemikleriniz katı bir dış tabakadan (korteks) ve daha yumuşak bir merkezden oluşur. Sonuncusu süngerimsi yapısından dolayı spongiosa (Latin spongia “sponge”) terimini taşır. Kemik dokusunun bu kısmı implantın iyileşmesinden sorumludur. Prensipte, çene kemiği ne kadar fazla olursa, implant o kadar uzun ve büyük olabilir ve bu da yük kapasitesini arttırır. Bununla birlikte, “daha büyük eşit daha iyi” anlamına gelmez. İmplant çapı çok büyük olduğundan, çene kemiğinde kan akışının bozulmasına ve böylece kemik kaybına yol açabilir. Üst ve alt çene arasında kemik yoğunluğunda bir fark vardır . Kural olarak, insan alt çenesinde üst çeneye göre daha yüksek bir yoğunluk vardır. Bu nedenle, implantasyonun yeri implantın ömrünü etkilemektedir. İmplantasyondan önce yeterli kemik kütlesi yoksa – örneğin, eksik dişler nedeniyle kemik kaybı meydana geldiği için o zaman başlangıçta kemik birikmesi yapılır. Ek olarak, daha önce başlatılmış bir kemik rezorpsiyonuna rağmen diş implantlarının kullanılmasına izin veren özel tedavi konseptleri de vardır.

PROTETİK RESTORASYON / PROTEZ TÜRÜ

Sadece implantın değil, takılan protezin (köprü veya taç) diş implantının dayanıklılığı üzerinde etkisi vardır. Bu yüzden çene kemiğindeki yükü mümkün olduğunca düşük tutan sağlam bir protez seçilmelidir. Bu, diğerlerinin yanı sıra, yeterli bir ile mümkün olmaktadır. Birçok uzmana göre çenenin bir tarafındaki tüm eksik azı dişlerini bir köprü ile değiştirmek için 3 implant gereklidir. Toplam diş kaybı durumunda üst ve alt çene köprüleri isteniyorsa, 6 ila 8 implant arasında bir kural kullanılmalıdır. Çok az implantlar çene kemiğine yerleştirilen, o neden olabilir aşırı yüklenmeler bir kayıp diş implantları zarar yol açabilir, ortaya çıkar. Bununla birlikte, 4 implant gibi daha yeni tedavi kavramları, bugün aynı zamanda, üst ve alt çenedeki dişleri değiştirmek için sadece toplam 4 implantla birlikte gelir. Takma dişin numarasına ve konumuna ek olarak, bu aynı zamanda hijyenik olmalıdır . Bu, katı protezlerin günlük ağız hijyeni önlemleriyle iyi bir şekilde korunması gerektiği anlamına gelir. Yeni dişler ve çevresindeki diş etleri düzgün bir şekilde temizlenemezse, implantların tamamen kaybolmasına neden olabilecek implantların iltihaplanmasına neden olabilir.

İMPLANT VE AĞIZ HİJYENİ

Özellikle düzenli ve titiz bir ağız hijyeni implant dişin uzun ömürlülüğü esastır, Uygun diş bakımı ile plak, tartar ve bakteri plağı elimine edilebilir. Herhangi bir problemi veya enflamasyonu erken aşamada tespit etmek ve düzeltmek için diş hekimin de ki sadece düzenli kontroller kullanılabilir. Aksi takdirde, eğer bu kontroller başarısız olursa, hasta tarafından uzun süre fark edilmeden giden kronik enflamasyon gelişebilir. En kötü durumda, implantın tamamen kaybolmasına neden olabilir. Çoğu durumda, bir implantın yenilenmiş bir yerleştirilmesi mümkün olsa da, burada yine yeni bir tedavi ve iyileşme aşaması gerektirir. Hasta olarak bu stresi önlemek için günlük ağız hijyene önem gösterilmek zorunludur, buna diş fırçalama ve diş ipi kullanımı da dahildir. Altı aylık periyotlar ile muayenelerinin yanı sıra üç aylık profesyonel diş temizliği gerektirebilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.