Dental-Implants

eksik-dis-icin-implant-

Neden eksik dişleri değiştirmeliyim?

Görünüşün bir nedeni var. Bir diğeri ise kayıp bir dişin bıraktığı boşluğun her iki taraftaki dişlere daha fazla gerilmesi anlamına gelebilmesidir. Boşluk aynı zamanda ‘ısırık’ durumunun etkilendiği anlamına da gelebilir, çünkü alanın yanındaki dişler aralığa yaslanabilir ve üst ve alt dişlerin birlikte ısırılma şeklini değiştirebilir. Bu, daha sonra diş çürümesine ve dişeti hastalığına neden olan boşluğa doldurulmuş yiyeceklere yol açabilir .

Kayıp dişler nasıl değiştirilir?

Bu, eksik dişlerin sayısına ve ağzınızda bulundukları yere bağlıdır. Hala sahip olduğunuz dişlerin durumu da kararı etkiler.

Eksik dişleri değiştirmek için üç ana yol vardır. Birincisi çıkarılabilir bir takma dişle (veya dişler) – kısmi takma diş denir. İkincisi sabit bir köprü ile. Bir köprü genellikle, değiştirilmesi gereken daha az diş olduğunda veya eksik dişler sadece ağızın bir tarafında olduğunda kullanılır. Üçüncü yol ise diş implantlarının kullanılmasıdır. Bu, yapay bir kökün çene kemiğine yerleştirildiği ve bunun üzerine yerleştirilen bir taç veya köprü olduğu yerdir.  ‘ Bana bahsedin: diş implantları ‘ broşürümüze bakın .

Kısmi takma diş nedir?

Bu, üzerinde bir veya daha fazla yanlış diş bulunan bir plaka. Tüm plastik veya metal ve plastik karışımı olabilir. Her iki tipte protezin ağzınızda yerinde kalmasına yardımcı olacak klipsler (klipsler) olabilir. Nerede olduklarına bağlı olarak, bu kliplerden bazıları ağzınızı gülümsediğinde veya açtığınızda gösterilebilir.

Bir plastik parsiyel protez ile metal içeren biri arasındaki fark nedir?

Plastik parsiyel protezlerin yapılması daha az masraflıdır. Fakat çok dikkatli bir şekilde tasarlanmadıkça, karşı karşıya kaldıkları dişlere zarar verebilirler.

Metal parsiyel protezler genellikle kobalt ve krom alaşımı ile yapılır ve çok daha güçlüdür. Giyecekleri daha hafiftir ve kalan dişler tarafından desteklenebilir. Tabanı metal olmasına rağmen, onlara sakızlı plastik ve doğal görünümlü dişleri vardır. Plastik olanlardan daha pahalıdırlar.

Benim için en iyi türü nasıl seçerim?

Diş hekiminiz tarafından yönlendirilmelidir. Kalan dişlerin durumunu bilecekler. Çoğu durumda metal bazlı bir parsiyel protez en iyi sonucu verir.

Diş çıkarıldıktan sonra düz bir köprü takılabilir miyim?

Diş etlerinin çıkarıldıktan sonra düzgün şekilde iyileşmesi 6 ay kadar sürebilir. Bu, köprü takılmadan önce geçici bir protez uygulamanızın gerekebileceği anlamına gelir.

Takma dişime nasıl bakarım?

Genel kural: fırça, ıslatın ve tekrar fırçalayın. Düşürmek için protezinizi her zaman bir kase su veya katlanmış bir havlu üzerinde temizleyin . Protezinizi, herhangi bir yiyecek parçasının çıkarılmasına yardımcı olmak için, ıslatmadan önce fırçalayın. Bir efervesan (gazlı) protez temizleyici kullanarak inatçı lekeleri çıkarmaya ve protezinizi taze hissetmenize yardımcı olacak – daima üreticinin talimatlarına uyun. Ardından protez dişlerini tekrar fırçalayın, kendi dişlerinizde olduğu gibi, yüzeyde oluklara neden olabileceğinden çok sert fırçalamaya dikkat edin.

Çoğu diş hekimi diş macunu ve orta ila küçük başlı diş fırçası kullanmayı tavsiye eder. Dişetinize uygun yüzey dahil, protezin tüm yüzeylerini temizlediğinizden emin olun. Bu, herhangi bir takma diş fiksatörü kullanmanız durumunda özellikle önemlidir.

Eğer leke veya kireç biriktiğini fark ederseniz, takma dişinizi diş hekiminiz tarafından temizleyin.

takma-disler
takma-disler

Takma dişlerimi gece çıkarmalı mıyım?

Diş hekiminiz, dişlerinizi dinlendirmek için ağzınıza bir şans vermek için gece dişlerinizi yaptırmanızı tavsiye edebilir. Bunu yaparsanız, herhangi bir çatlama veya çatlamayı önlemek için su içinde bırakmak önemlidir.

Kısmi takma dişlere alternatif nedir?

Ana alternatifler sabit bir köprü veya bir diş implantıdır. Bir diş köprüsü, kronların boşlukların her iki tarafındaki dişlere konulması ve daha sonra bu iki kronun bir araya getirilmesiyle mekana yanlış bir diş yerleştirilerek yapılır. Bütün bunlar laboratuarda yapılır ve daha sonra parçalar özel yapıştırıcılar ile yerine yapıştırılır. Köprü kaldırılamaz.

Diğer bir seçenek yapışkan bir köprüdür. Bu, destekleyici dişlerin arkasına yapıştırılmış, çok az delme gerektiren “kanatlara” sahiptir.

Kayıp dişleri değiştirmek için her zaman bir köprü yapabilir miyim?

Sadece iyi kemik desteğine sahip yeterince güçlü dişleriniz varsa, bir köprüye sahip olabilirsiniz. Diş hekiminiz, eksik dişleri değiştirmenin en iyi yolu olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Köprüler nelerden yapılmıştır?

Köprüler genellikle değerli metale bağlı porselenden yapılır. Bazan diğer kuvvetli olmayan metaller güç için bazda kullanılır. Tamamen özel tipte güçlü porselenden yapılmış yeni köprüler de var.

Köprü ne pahasına olacak?

Maliyet, ihtiyacınız olan köprünün boyutuna ve türüne göre değişecektir. Her zaman diş tedavisine başlamadan önce yazılı bir tahmin ve tedavi planı alın. Bir köprü pahalı görünmekle birlikte, uzun yıllar sürmelidir.

Köpüğümü nasıl izlerim?

Kötü nefes ve dişeti hastalığı gibi sorunları önlemek için köprünüzü her gün temizlemeniz gerekir. Ayrıca her gün sahte dişin altında temizlemelisin. Diş hekiminiz veya hijyenistiniz, normal bir diş fırçasının ulaşamadığı bir köprü iğnesinin veya özel bir diş ipinin nasıl kullanılacağını size gösterecektir.

Takma dişleri sabitlemek için başka yöntemler var mı?

Tutma kelepçelerini görünmeden koruyabilen kron ve kısmi protezlerin bir kombinasyonu gibi başka yöntemler de vardır. Bunlar oldukça uzmanlaşmış protezlerdir, bu yüzden diş hekiminize bunları sormalısınız.

Çene kemiğine yapışan dişler alabilir miyim?

Evet, implantlar alarak. Bu tedavi, eksik dişlerin yerine başka dişler üzerinde kronlar takabilmeniz anlamına gelebilir. Dental implantlar hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın Kayıp olanları değiştirmek için kalan dişlerinizin bakımının önemli olduğunu unutmayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.