Porselen Diş Kaplama

Porselen kaplamalar, dişlerdeki tetrasiklin lekeleri veya kırık dişler gibi kusurları gizleyen ince seramik kabuklardır. Ön dişler veya yontulmuş ve yıpranmış dişler arasındaki boşluklar bile porselen kaplamalarla kozmetik olarak onarılabilir. Birçok durumda kronlara mükemmel bir alternatiftir. Kaplamalar, bir dişin rengini, boyutunu veya şeklini iyileştirmek için çok daha muhafazakar bir yoldur.

porsleen kaplama
porsleen kaplama

Porselen kaplamalar nerede kullanılır?Dişlerin ön tarafında, ağzınızın görünen kısmı olan porselen kaplamalar kullanılır.

Porselen kaplamalar ne zaman kullanılmaz?

Porselen kaplamalar, lekelenme veya kırık veya yontulmuş dişler gibi sadece kozmetik kusurları düzeltmek için kullanılır. Çürük dişler, eksik dişler vb. Için çözüm değildir.

Porselen Kaplama Öncesi Hazırlık

Porselen kaplama işlemine başlamadan önce, kozmetik diş hekiminizle kapsamlı bir tartışma gerçekleştireceksiniz. Kendinizi projelendirmeye çalıştığınız bir imajı, prosedürde ne kadar harcamak istediğinizi bilmek isteyecektir. O zaman, yaratılacak özel yazılım yardımıyla bir gülümseme tasarımı yaratacaktır. Kaplamalar sonra nasıl görüneceğini bir bilgisayar simülasyonu yerleştirilir. Gülümseme tasarımını oluştururken yüzünüzün şekli, saç renginiz ve teniniz gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Diş hekiminize prosedür, sınırlamaları vb. Ile ilgili sorularınız için sorun. Bağlandıktan sonra kaplama rengi değiştirilemez. Bu nedenle, dişlerinizi beyazlatmayı planlıyorsanız, kaplamalar yerleştirilmeden önce bunu yapın.

Porselen Kaplama Prosedürü

Senin üzerinde ilk ziyaret gülümseme tasarımı tartışma ve sonuçlandırılması sonra, dişleriniz kaplama yer açmak için (yaklaşık 0.3 0.5 milimetre kadar) dişin ön yüzeyinde küçük bir miktar kaldırılarak hazırlanacaktır. Bunun için muhtemelen bir lokal anestezi verilecek. Daha sonra diş hekimi dişlerinizin görüntüsünü alır, bu da kaplamaları oluşturmak için kullanılır. Bu prosedür, kaç tane dişin geri yüklendiğine bağlı olarak 1-2 saat sürebilir.

Bu ziyaret ile bir sonraki diş arasında, dişleriniz biraz kaba ve tuhaf hissedecek, ama çok yakınlardan bile aynı görünecekler. Bu süre boyunca, dişlerinizi bu aşamada kolayca lekeleyebildiğinden iyice fırçalayın. Tabii ki, diş hekimine geçici bir kaplama yerleştirmesini isteyebilirsiniz, ancak bu aynı zamanda bazı ekstra maliyetler anlamına da gelir.

Hava ve soğuk maddelere de duyarlı olacaklar. Bu, dişler üzerinde bir kaplama ile bir ölçüde yönetilebilir.

On ikinci ziyaret , sen kaplama dışarı çalışacağız. Diş hekimi, porselen kaplamanın estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını kontrol edecektir. Eğer değilse, mükemmel olana kadar diğer denemeler düzenlenecektir.

Büyük değişiklikler sadece deneme aşamasında yapılabilir. Bu nedenle, dişçiye her şeyin yolunda olduğunu söylemeden önce emin olun. Kaplama rengine özellikle dikkat edin. Kaplamalar bağlandıktan sonra, büyük değişiklikler ekstra ücret gerektirecektir.

Senin üzerinde üçüncü ziyareti , bağ yapılır. Bu yaklaşık bir saat sürecek. Bu, randevu randevunuzla bile görüşülebilir. Kaplamayı dişe bağlamak için ayrıntılı bir dizi adım izlenmelidir. Kaplamayı yerleştirmek için diş, bir bağ elde etmek için bazı kimyasallarla temizlenir. Özel çimento, kaplama ve diş arasına sıkıştırılır ve bir ışık demeti, çimentoyu sertleştirmek için bir katalizörün salınmasını başlatır.

Porselen Kaplama Bakımı ve Önlemleri

Güzel porselen kaplamaların ömrü, onlara ne kadar iyi baktığınıza bağlıdır. Porselenin uzun ömürlü olmasına ve laminat ile diş arasındaki bağlantının çok kuvvetli olmasına rağmen, lütfen dişin açıktaki kısmının hala bozulmaya karşı hassas olduğunu unutmayın.

Kaplamalarınızın ömrünü uzatmak için birkaç adım aşağıda belirtilmiştir (iyi bir bakım ile 10-20 yıl arasında sürebilirler):

  • Sık sık atıştırmayın: diş çürümesine yardımcı olur.
  • Düzenli ve özenle fırça ve diş ipi kullanın.
  • Diş etlerinde şişlik hissediyorsanız ya da dişler ile dişlerin etrafından kanıyorsanız, diş hekiminize başvurun.
  • Bakım için yılda en az dört kez diş kliniğine gidin. Bu diş hekiminize kenar boşluklarını parlatma şansı verir ve böylece veneer’in ömrünü uzatır.
  • Bir porselen kaplama son derece leke tutmaz, ancak kahve, çay, şarap, tütün ürünleri ve diğer kromojenik ürünler, zamanla kaplama ve dişi yapıştırmak için kullanılan çimentoyu lekeleyebilir. Bu, kaplamaların sağladığı estetik etkiyi bozabilir. Bu nedenle, bu tür gıdalardan kaçınılması tavsiye edilebilir.
  • Kenarları çizebileceklerinden aşındırıcı diş macunlarından kaçının.
  • Porselen kaplamalar dayanıklı ve güçlüdür, ancak keskin darbelere dayanacak şekilde tasarlanmamışlardır. Pimleri, tırnakları vb. Isırmak ve onları sert nesnelerle vurmak kırılmalarına neden olabilir. Temas sporlarına katılırsanız, bir ağız koruyucu takın.

Porselen Kaplamalar ve İmplantlar

Porselen kaplamalar ve diğer diş restorasyonları arasındaki temel fark, çok az diş azalmasının gerekli olmasıdır. Ayrıca, porselen kaplamalar sadece onarımı gerektiren dişlerin (dişin gülümsediğini gösteren tarafın) dışında kullanıldığında kullanılır. İmplantlar bütün bir dişi değiştirmek için kullanılır. Bu nedenle, kaplama ve implantların işlevleri çok farklıdır.

Porselen Kaplama ve Diş Dolgusu

Diş dolgu, boşlukları doldurmak ve diş içinde çürümeyi önlemek için kullanılırken, dişlerin ön yüzeyindeki kusurların maskelenmesi için kaplamalar önerilir.

1 thought on “Porselen Diş

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.