Protez-Dişlerin-Bakımı-Nasıl-Yapılmalı

Protez-Dişlerin-Bakımı-Nasıl-Yapılmalı

Takma dişlerimi ne sıklıkla temizlemeliyim?

Protezlerinizi , doğal dişlerinize zarar verecek şekilde tedavi etmek önemlidir . Onları daha fazla diş kaybetmemek veya iltihaplı diş etleri veya bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara maruz kalmamak için mümkün olduğunca temiz tutmalısınız. Genelde geceleri en son olanı ve gün içinde en az bir kez ve ihtiyacınız olduğunda yemekten sonra temizlemenizi öneririz.

Takma dişlerimi nasıl temizlemeliyim?

Genel kural: fırça, ıslatın ve tekrar fırçalayın. Dişlerinizi düşürdüğünüzde protezlerinizi her zaman bir kase su veya katlanmış bir havlu üzerinde temizleyin. Protezlerinizi, herhangi bir yiyecek parçasını çıkarmaya yardımcı olmak için, ıslatmadan önce fırçalayın. Bir efervesan (gazlı) protez temizleyici kullanarak inatçı lekeleri çıkarmaya ve protezlerinizi taze hissetmenize yardımcı olacaktır. Her zaman üreticinin talimatlarına uyun. Sonra kendi dişlerinizin olduğu gibi protezleri tekrar fırçalayın. Yüzeyde oluklara neden olabileceğinden çok sert fırçalamaya dikkat edin.

Çoğu diş hekimi diş macunu ve küçük ila orta başlı diş fırçası kullanmayı önerir. Dişetlerine uygun yüzey dahil olmak üzere, protezlerin tüm yüzeylerini temizlediğinizden emin olun. Bu, herhangi bir takma diş fiksatörü kullanmanız durumunda özellikle önemlidir.

dis-protezi
dis-protezi

Kaçınılması gereken bir şey var mı?

Protezlerinizi temizlemek için her türlü beyazlatıcı ürünü kullanmamanız önemlidir. Ağartma, takma dişlerin zayıflamasına ve göze hoş gelmemesine neden olabilir. Protezlerinizi emmek için çok sıcak su kullanmayın. Yine, kırılmalarına neden olan protezleri zayıflatabilir.

Yumuşak bir astarım varsa ne yapmalıyım?

Bazı insanlar hassas diş etlerine sahiptir ve protezleri için daha yumuşak bir astar gerekebilir. Bu özel kaplamalardan birine sahipseniz, herhangi bir temizlik ürünü veya fiksatif kullanmadan önce diş takımınızla görüşmeniz önemlidir, çünkü bazı ürünler astarlara zarar verebilir.

Metal takma dişim varsa ne olur?

Bazı temizlik ürünleri metal protezlere zarar verebilir, bu nedenle diş hekiminize bunları nasıl temizleyeceğiniz hakkında konuşun. Protezinizde klamps varsa, hasarı önlemek için temizlerken özellikle dikkatli olmanız gerekir.

Takma dişlerimi gece kaldırmalı mıyım?

Diş hekimleri, genellikle diş protezlerinizi gece dinlendirerek ağzınıza dinlenme şansı vermenizi önerir. Protezlerinizi çıkarırsanız, herhangi bir çatlama veya çatlamayı önlemek için onları suda bırakmak önemlidir.

Diş takımım onları temizleyebilir mi?

Bazı insanlar, tıpkı doğal dişlerinde olduğu gibi protezlerinde tartar birikmesine neden olurlar. Eğer plak düzgün bir şekilde çıkarılmazsa, tükürüğünüzle reaksiyona girebilir ve tartarla sertleşebilir. Kendi dişlerinizde olduğu gibi, bu tartarı tamamen kendi başınıza çıkaramayacaksınız ve sonunda protezin rahatsız edici ve göze hoş gelmesini sağlayamayacaksınız. Diş hekiminiz profesyonel bir temizlik makinesi kullanarak bu tartarı çıkarabilecektir.

Boyama konusunda ne yapabilirim?

Doğal dişler gibi, protezler de her gün lekelenme yapabilir. Bu özellikle sigara içiyorsanız veya çok fazla çay, kahve veya kırmızı şarap içiyorsanız geçerlidir. Çoğu durumda bu lekelenmeyi düzenli temizlikle temizleyebilmeniz gerekir. Ancak, daha inatçı lekeler, diş hekiminizin yardımcı olabileceği biraz daha fazla temizliğe neden olabilir.

Dumansız tütün dişlerimi ve diş etlerimı nasıl etkiler?

Dumansız tütün , çeşitli ağız sağlığı koşullarına bağlıdır. Ağzın bir bölümünde uzun süre tutulduğu için risk çok yüksektir.

Sigara içen insanlar gibi, dumansız tütün kullanırsanız, dişeti hastalığına yakalanma olasılığınız daha yüksektir . Tütünü kullanmak ağzınızda daha fazla bakterinin büyümesine neden olur ve diş etlerinin şişmesine de neden olabilir. Dumansız tütün de diş etlerinin küçülmesine neden olur ve dişlerin köklerini açığa çıkarır.

Dumansız tütün kullanıcılarının diş çürümesi olasılığı daha yüksektir . Bunun nedeni, bazı çiğneme tütün ürünlerindeki şekerler, asitler ve diğer bileşenlerin diş minesine zarar vermesi ve deliklere (‘boşluklar’) neden olmasıdır. Diş lekesi ve kötü nefes dumansız tütün ile bağlantılı diğer yaygın problemlerdir.

Hala dişçiyi görmeye ihtiyacım var mı?

Doğal dişleriniz olmasa bile diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz önemlidir. Diş hekimleri sadece dişlerinizi değil, aynı zamanda dil ve yanaklar da dahil olmak üzere ağzın yumuşak kısımlarını kontrol etmez. Bu muayeneler de aynı derecede önemlidir, bu nedenle diş hekimi ekibi en erken aşamalarda herhangi bir enfeksiyon, ağız ve hatta ağız kanseri tespit edebilir. Diş hekiminiz size hangi sıklıkta ziyaret etmeniz gerektiğini söyleyecektir.

2 thoughts on “Protez Diş Temizleme İpuçları

  1. Geri bildirim: Zigomatik İmplantlar

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.