Eksik dişleri değiştirmenin kalıcı, doğal görünümlü bir yolunu arıyorsanız, diş implantları sizin için uygun olabilir.

Diş İmplantları Nedir?

Bir diş implantı genellikle titanyumdan yapılmış, diş eti çene kemiğinizin içine cerrahi olarak yerleştirilen ve yapay bir kök görevi yapan metal bir direktir. İmplant, bir abutmentin vidalanmasına izin verecek şekilde dişlidir. Yerleştirildikten sonra, diş hekiminiz doğal dişlerinizin geri kalanıyla aynı bir eşleşme sağlamak için sahte bir dişi (veya dişleri) bağlantı parçasına sağlam bir şekilde monte edebilir.

Diş İmplantları 

Basitçe eksik dişlere sahip olmak, diş implantlarına sahip olmak için yeterli sebep değildir. Takma dişler gibi alternatifler daha uygun olabilir. İlk muayeneniz sırasında diş hekiminiz şunları dikkate alacaktır:

  • Ağzınızın genel durumu
  • Çenenizde kalan kemik kalitesi ve miktarı
  • Diş hijyeni rutininiz
  • Genel sağlığınız

İmplantlarla başarılı bir outome sağlamak için, ağzınızın genel şartının istikrarlı bir çalışma ortamı sağlaması gerekir. Diş implantları takılmadan önce kırık dişler, diş eti hastalıkları veya diş çürüğü düzeltilmelidir.

Diş hekiminiz, çenenizdeki mevcut kemiğin diş implantlarını destekleyip desteklemediğini belirlemek için kemik hacminizi ve yoğunluğunuzu değerlendirecektir. Bu işlem genellikle çene kemiğine x-yarışması veya bazı durumlarda bir konik ışınlı BT taraması geçirilmesini içerir (korkutucu değil, bu sadece çene kemiğiniz ve implantların tam yerleşimi hakkında daha ayrıntılı bilgi veren özel bir x- ışınıdır ).

Kişisel diş temizliği rejiminiz ayrıca bir dental implant prosedürü için uygunluğunuzu etkileyebilir. Sağlıklı bir ağız, başarılı bir tedavi için gerekli olduğundan, sağlıklı diş ve diş etlerini korumayı taahhüt etmelisiniz.

Genel sağlığınız, diş implantları için değerlendirilip değerlendirilemeyeceğinizi de etkileyebilir. Diyabet ve sigara içimi gibi tıbbi ve yaşam tarzı değişkenleri sizin uygunluğunuzu etkileyebilir. Her vaka farklıdır; Diş hekiminiz bu konuları sizinle daha detaylı tartışacaktır.

Diş İmplant Prosedürü Ne İçerir?

Diş implantları sürecinde üç aşama vardır:

  • İmplantı takmak
  • Abutment takılması
  • Taç takılması

İmplantın takılması genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Diş hekiminiz diş etinize küçük bir kesi yapar, daha sonra çene kemiğinizde küçük bir delik oluşturacak ve implantı yerleştirecektir.

Ameliyattan önce herhangi bir diş çekildiyse, diş hekiminizin implantın mevcut diş soketine doğrudan takılması mümkün olabilir. Ancak, abutmentin takılmasından önce, hastaların  genellikle kemiğin implante tamamen yapışması için yaklaşık üç ila altı ay beklemesi gerekir – osseointegrasyon denilen bir süreç .

Abutment – üzerine bir tacın yerleştirilebileceği küçük bir direk – çene kemiğine takılan diş implantına doğrudan vidalar.

Abutment yerinde olduğunda, kronun tutturulması genellikle abutment fitingi sırasında gerçekleştirilen basit bir işlemdir.

1 thought on “Vidalı Diş (İmplant)

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.