Seramik implantlar olarak da bilinen zirkonyum diş implantları , diş  hekimlerinin dişinizde bir veya daha fazla eksik dişin yerini almak için yerleştirdiği zirkonyum dioksit (ZrO₂) ‘dan yapılmış yapay diş kökleridir .

Bir veya birkaç doğal dişi kaybettiyseniz, her diş hekimi bunları en kısa sürede değiştirmenizi tavsiye eder. Nedeni tahmin etmek çok basittir: birincisi, bazı diş unsurları olmadan, doğru bir şekilde yemek yapmak çok daha zordur; İkincisi, ama daha az önemli değil, insanlarla konuşmak ve diş kemerinizde onlara delik göstermek çok utanç verici.

Diş eksikliğini gidermek için çeşitli yollar vardır ve seramik implantlar tedavisi en yeni, estetik ve sağlıklıdır. Ana olumsuzluk, zirkonyum implantlarının maliyetinin , düşündüğünüz kadar ekonomik olmadığıdır.

Bu yazıda titanyum ve seramik diş implantları arasındaki farklar üzerinde odaklanacağız çünkü bu hastalar tarafından en çok talep edilen tedavi seçeneğidir. Tabii ki, doğal diş elemanlarına veya kısmi takma dişlere bağlı diş köprüsü gibi standart çözümler hala geçerli ve uygun fiyatlı alternatiflerdir.

Zirkonyum implant avantajları ve özellikleri

Seramik kullanılarak korozyon veya bozulma olmaz

Korozyon nedir ve diş implantlarım ile nasıl bağlantılıdır? sağlığım için risk nedir?

Titanyum bir metaldir ve nemli veya ıslak ortamdaki diğer tüm metaller gibi, korozyona yol açan bir kimyasal reaksiyon başlatır . Başka bir deyişle, titanyum implantı ağzınıza yerleştirildikten sonra, paslanmaya başlar. Yakınlarda başka metaller varsa kimyasal reaksiyon artar (örneğin: porselen-kaynaşmış-metal taç veya metal çerçeveli kısmi protezler).

Ek olarak, florür içeren ürünler kullanılıyorsa (diş macunları ve ağız gargaraları) metal korozyon reaksiyonu artar.

Reaksiyon sırasında, mikro titanyum parçacıkları implanttan çevreleyen diş eti dokusuna ve hatta lenf düğümlerine doğru hareket eder .

Seramik implantlar, herhangi bir kimyasal reaksiyonu tetiklemeyen biyo-uyumlu ve biyoinert bir materyal olan zirkonyadan yapılmıştır. Yani genel sağlığınız için kimyasal riskler yoktur.

Zirkonyum implantları hipoalerjeniktir

Alerjiden dolayı acı çeken kişilerin sayısı yıldan yıla artmaktadır ve metallere de alerjidir. Buna göre, son zamanlarda yapılan çalışmalarda, titanyum duyarlılığı, dünyadaki insanların% 4’ünü etkilemekte ve çoğu durumda, implantların, hastaların çene kemiğine yerleştirilmesinden sonra yan etkiler de azalmaktadır.

Elbette ki bir kişinin diş ameliyatına devam etmeden önce metal alerjileri ve hassasiyetleri olup olmadığını önceden bilmek için birkaç yöntem vardır.

Zirkonyum implantlarını seçerseniz, alerjiden dolayı endişelenmenize gerek yok, zirkonyum hipoalerjeniktir , bu da metal içermeyen implantların vücudunuzda herhangi bir garip reaksiyona neden olmaması anlamına gelir .

Holistik diş hekimliği yaklaşımı ile uyumludur

Holistik diş hekimliği yaklaşımı , hastanın tüm fiziksel ve ruhsal sağlığı bağlamında diş sağlığını dikkate alma eğilimindedir. Bununla birlikte, zirkonyum implantları biyoinerttir, bu yüzden vücudun meridyenleri boyunca hareket eden ve bütünsel felsefede bahsedilen enerji akışına müdahale etmezler.

Tek parça Vs iki parçalı seramik implantlar

Tek Vs iki  implantı ne anlama geliyor?

 • İmplant vidası abutmente takıldığında tek bir barış . Başka bir deyişle, çeneye giden implantın kısmı, kronu tutan veya protez kaidesi olarak işlev gören parçadan ayrılamaz. Seramik tek huzmeli implantların en önemli avantajı, plağın o küçük mikroda birikememesidir. vidanın ve abutmentin arasında yer almaz, çünkü bu alan yoktur. En dezavantajı, dişhekimlerinin zirkonyum dental implantları çok hassas bir şekilde (doğru açıda) yerleştirmesiydi. Yerleştirmeden sonra açının ayarlanması çok zordu, çoğu durumda neredeyse imkansızdı.
 • İki seanslar
  Kemiğe giren implantın kısmı abutmentten ayrıldığında iki barış vardır. Çoğu titanyum diş implantları 2 barış içinde tasarlanmıştır. Birçok zirkon implantı üreticisi şu an 2 adet seramik ürün üretmektedir ve metal ile yapılanlar gibi çalışmaktadır.

Zirkonyum Oksit ile daha doğal ve estetik sonuç

Zirkonyum diş implantları daha estetik bir sonuç sunar; hadi nedenini görelim.

İki farklı neden vardır: çok ince yumuşak doku (diş etleri) durumunda seramik vidaların kullanılması farkedilemez. Zirkonyum bileşenleri beyaz olduklarından, normal bir diş kökü gibi çalışırlar. Yıllar sonra, diş etleri implantın küçük bir kısmını görünür halde bırakmaya eğilimlidir. Diş hekiminizin metal implantlar kullanması durumunda, dokuda bir tür grimsi renk parlayacaktır. Bu posterior restorasyonlar için sorun değil, kimse onu görmeyecek, ancak dişler kesici dişler ve köpek dişleri gibi? Anterior dişlerde zirkonya implantlarının kullanılması bu problemden kaçınacaktır.

Zirkonyum herhangi bir elektrik yükü yürütmez.

Titanyumdan farklı olarak, zirkonyum dioksit iletken olmayan bir malzemedir, bu yüzden yapılan implantlar, günlük olarak kullandığımız cihazlardan gelen elektromanyetik alanlarla etkileşime girmez (akıllı telefon sadece en çok kullanılanı adlandırır). Başka bir deyişle, ağzınızda elektriksel veya elektromanyetik aktivite olmayacaktır.

Son çalışmalar, iletken olmayanların seramik implantların yüzeyinde daha az bakteri büyümesi ile doğrudan bağlantılı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu çok güzel bir haber çünkü bakteriler, peri-implantite yol açan ve implant başarısızlığını arttıran çevre doku inflamasyonunun ilk sebebidir.

Zirkonyum implantları başarı oranından ne haber?

Buna göre son çalışmalarda zirkonyum ve titanyum osseointegrasyon kabiliyeti açısından% 98.5 başarı oranına sahiptir. Buna ek olarak, zirkonyum tarafından yapılan implantların daha yüksek bir yumuşak doku ekini desteklediği görülmektedir, bu nedenle nihai estetik sonuç bir titanyum implant ile ulaşabileceğinizle karşılaştırıldığında daha iyi olacaktır.

Yeni seramik implantlarım nasıl yapılır?

Ağzınızda dişleriniz olmasa ve diş hekimi onları zirkonya diş implantları ile değiştirse bile, bunlara bakmak zorunda olmadığınız anlamına gelmez.

Yeni seramik diş implantlarınızı temiz tutmak ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için takip etmeniz gereken birkaç basit kural vardır. Bunu evde ve dişçide nasıl yapacağımızı görelim.

HASTALAR

Fırçalama ve diş ipi kullanmak, yeni diş protezinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır.

Diş hekimleri her zaman, günde iki kez fırçalamayı ve özellikle uyumadan önce bir kez diş ipi tutmanızı tavsiye eder.

Ağızda bakteri üremesini önlemek için, ağız yıkama solüsyonlarını klorheksidin ile de kullanabilirsiniz, ancak diş hekiminizin tavsiyelerini takip ettiğinizden emin olun, çünkü klorheksidin protez taçınızı lekeleyebilir.

Son olarak, profesyonel diş temizliği için yılda iki kez dişhekimi merkezini ziyaret etmeyi unutmayın (bu durumda implantlar ve kuronlar).

Dişçiler

Diş hekimleri, yüzeylerini korumak için seramik implant temizliği sırasında özellikle dikkat etmelidir.

Birçok implant üreticisi, sadece teflon bazlı el pulluklarını ve sargılarını kullanmayı önerir.

Ayrıca, aşındırıcı profilaktik macunların yanı sıra toz / su jeti temizleyicileri, zirkonya İmplantlarının temizlenmesi için uygun değildir.

Zirkonyum implantları ne kadardır?

Zirkonyum implantlarının ortalama maliyeti

Ziyaretçilerimize ortalama zirkonyum implantları maliyetini sağlamak için, alıntılar isteyerek ve hepsinden önemlisi hasta deneyimlerini toplayan bir araştırma yaptık.

Aşağıda okuyabileceğiniz fiyat, abutmentin vidaya zaten bağlı olduğu anlamına gelen tek parçalı seramik implant içindir. Ek olarak, tek aşamalı yerleştirme prosedürünü dikkate aldık; Bu durumda hasta, diş hekimini iyileşme süresini beklemeye gerek kalmadan yeni görevliyle birlikte bırakabilir. Açıktır ki , iki aşamalı prosedür zirkonyum implantının nihai maliyetini arttırır, çünkü daha fazla randevu gereklidir.

Peki, orada bulduğumuz zirkonya implant maliyeti nedir?

Tek zirkon implant + bağlı abutment maliyeti = 1640 $.

Abutment (implanta zaten bağlı olduğu için gerekli değildir).

Zirkonya seramik taç = 550 $.

Toplam maliyet = 2190 ABD doları.

Fiyatı etkileyebilecek faktörler

 • Marka (üretici): Birçok üretici klinik araştırma ve pazarlamaya çok fazla yatırım yapmaktadır, bu yüzden ürün fiyatları diğerlerinden daha pahalıdır. En bilinen ya da pahalı implantları seçmenin sizin için en iyisi olduğu anlamına gelmediğini lütfen unutmayın. Çözülecek duruma göre değişir ve her ikisi de birbirine çok benzer görünse bile diğerlerinden farklıdır.
 • Yerelleştirme : büyük bir şehirde bir ofis kiralamanın veya satın almanın küçük köylerden daha pahalı olduğunu biliyoruz; Çalışanların maaşları, kırsal ülkelere kıyasla şehirlerde daha maliyetlidir. Tüm bu nedenlerden dolayı, çok kalabalık şehirlerde yaşıyorsanız zirkonya implantlarınızın maliyetinin yüksek olacağını düşünebilirsiniz. Yaşadığınız ülke, diş tedavilerinin fiyatını da etkileyebilir. Örneğin: ABD ve İngiltere Meksika veya Macaristan’dan daha pahalıdır.
 • Belirli diş hekimi / cerrah deneyimi , uzmanlık ve popülerlik.
 • Prosedürde kaç uzman bulunur:
 • Ağız cerrahisinin karmaşıklığı .
 • Başlangıç ​​sınavları veya teknik prosedür : X-Işınları, 3D Dentascan veya TC.
 • İmplantı desteklemek için sinüs yüksekliği veya kemik greftleme gibi ek oral prosedürler .

Sigorta, seramik diş implantlarını kullanarak restorasyonu kapsıyor mu?

Ne yazık ki, çoğu sigorta planı geleneksel dental implantların toplam maliyetinin % 10’unu veya daha azını kapsamaktadır . Diş sigortalarının, protez veya köprü gibi daha geleneksel çözümler için fiyatın bir kısmını karşılaması çok yaygındır.

Titanyum ve zirkonya implantları kozmetik prosedür olarak hala önemlidir . Diğer bir deyişle, sigortalar, eksik dişlerinizin veya protez dişlerinin yerine geçen en uygun maliyetli çözümün fiyatını karşılar. Daha estetik bir çözüm ile gitmek istiyorsanız o zaman cebinizden ödemeniz gerekir.

Neyse ki işler çok hızlı değişiyor. Giderek daha fazla sigorta şirketi, implantların diğer restorasyon seçeneklerinden daha uzun sürdüğünü anladılar, böylece bazı kapsama alanı sunmaya başladılar . İmplantlarınız için aynı süre içinde köprüler için iki veya üç kat daha fazla ödeme yapmayı tercih ederler.

İmplantlar planınızın kapsamındaysa sigorta şirketinize sormalısınız. Öyle değilse, o zaman tesisler veya uygun fiyatlı ödeme planları sunup sunmadığını öğrenmek için diş hekiminizle konuşabilirsiniz.

1 thought on “Zirkonyum Diş

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.